Picture cCharyzmatyczny głos, ciekawa osobowość, piękna muzyka, prawda i kunszt wykonawczy. Tak w kilku słowach można przedstawić Grażynę Łobaszewską, która już 22 października wystąpi w Centrum Kultury Przeźmierowo. Koncert rozpocznie się o godzinie 18:00.

Grażyna Łobaszewska jest rodowitą gdańszczanką i właśnie w tym mieście stawiała pierwsze muzyczne kroki. Tutaj ukończyła szkołę muzyczną w klasie fortepianu, a w latach 1970-72 była słuchaczką Studia Piosenki PRiTV prowadzonego przez Renatę Gleinert. Na szerokie wody wypłynęła w 1971 roku na Festiwalu Piosenki Radzieckiej w Zielonej Górze. Po tym sukcesie postanowiła zadomowić się w Poznaniu.

Zaczęła od śpiewania w chórkach, towarzyszyła na koncertach i nagraniach Halinie Frąckowiak, Wojciechowi Skowrońskiemu i Elżbiecie Wojnowskiej. Była to dobra szkoła życia, ale i nauka warsztatu.  Jej głos, uznany za „czarny”, często porównywany jest z głosem Arlety Franklin czy Billie Holiday. Charakterystyczną chrypkę doceniła w końcu publiczność.

Wokalistka śpiewa zarówno własne kompozycje, jak i autorstwa najwybitniejszych kompozytorów muzyki rozrywkowej oraz ciekawe standardy jazzowe, gospel, autorskie interpretacje kolęd i pastorałek z całego świata. Od 1974 wielokrotnie występuje na Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. Zdobywając tutaj liczne nagrody i wyróżnienia. W latach 1978-83 była wokalistką zespołu Crash. Wystąpiła z nim na koncertach głównych Jazz Jamboree w Warszawie w latach 1977-78 i w 1981. W latach 1983-89 współpracowała z jazz-rockową grupą Cancer. Z Crashem i Cancerem dokonała licznych nagrań radiowych i telewizyjnych. Wspierała równocześnie liczne zespoły, nagrywała dla  Janusza Komana, Alex Bandu Aleksandra Maliszewskiego, Grupy Doktora Q Tadeusza Klimondy i orkiestry Zbigniewa Górnego. Na swoim koncie ma również wiele nagrań dla Regionalnej Rozgłośni Polskiego Radia w Poznaniu i Warszawie z czołowymi muzykami jazzowymi – Januszem Skowronem, Krzysztofem Ścierańskim, Ryszardem Sygitowiczem. Od 1997 współpracowała z  Trio Jarosława Śmietany, z którym wystąpiła na wielu festiwalach, między innymi w Danii, Szwecji, Francji, Hiszpanii, Kuwejcie, USA i Francji.

Grażyna Łobaszewska lubi dzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem, a także miłością do muzyki. Prowadzi zajęcia z emisji głosu a także interpretacji piosenki. Od 1997 do 1999 roku prowadziła Studium Piosenki w Gdańsku. W latach 2001-02 była wykładowcą w Wyższej Szkole Teatralnej w Krakowie, a także Wrocławskiej Szkole Jazzu i Muzyki Rozrywkowej. Od 1998 roku do 2003 prowadziła warsztaty wokalne organizowane przez Centrum Animacji Kultury przy Ministerstwie Kultury i Sztuki. Jest również jurorką na wielu festiwalach piosenki zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych.

W 2000 roku podjęła współpracę z  trójmiejskimi jazzmanami: Piotrem Manią, Patrykiem Stachurą i Kubą Staruszkiewiczem. Od 2008 roku towarzyszy jej formacja Ajagore z Tczewa, z którą zawita do Przeźmierowa w następującym składzie: Sławomir Kornas /bas, śpiew/, Maciej Kortas /gitary/ oraz Michał Szczeblewski /perkusja/.  Owocem tej współpracy jest wiele koncertów oraz wydawnictwo poświęcone pamięci Czesława Niemena pod tytułem Dziwny jest.

Oprócz dobrze znanych przebojów – Czas nas uczy pogody, Brzydcy, Gdybyś, publiczność usłyszy również premierowe piosenki przygotowywane na nową płytę wokalistki.