Konferencja prasowa,Ewelina Adamska Porczyk,Jacek Mikołajczyk,Ilona Binarsch i Grzegorz Policiński,fot.Fotobueno (3)Teatr Muzyczny w Poznaniu rozpoczyna nowy sezon artystyczny w rytmie disco z lat siedemdziesiątych. Już w najbliższą sobotę odbędzie się premiera musicalu Zakonnica w przebraniu. Poznańska realizacja spektaklu jest polską prapremierą, a nawet prapremierą w tej części Europy, wyprzedzając między innymi teatr berliński.

Musical powstał na podstawie słynnego filmu o tym samym tytule z Whoopi Goldberg w roli głównej. Na teatralnej scenie widzowie obejrzą historię Deloris Van Cartier, która jest przypadkowym świadkiem morderstwa dokonanego przez jej kochanka. Ten postanawia ją zabić. W ramach pomocy oferowanej przez policję, główna bohaterka zostaje wysłana do klasztoru. Przełożona znajduje dla niej miejsce w zakonnym chórze. Deloris w krótkim czasie zostaje dyrygentem i wprowadza do zespołu nowego ducha.

Autorem muzyki jest Alan Menken, laureat Nagrody Tony oraz zdobywca ośmiu statuetek Amerykańskiej Akademii Filmowej. Poznańską inscenizację reżyseruje Jacek Mikołajczyk, który z powodzeniem zrealizował Rodzinę Addamsów w Gliwickim Teatrze Muzycznym. Kierownikiem muzycznym jest Piotr Deptuch, za choreografię i ruch sceniczny odpowiada Ewelina Adamska-Porczyk, scenografię projektuje Grzegorz Policiński, a kostiumy Ilona Binarsch.

Jako Deloris van Cartier publiczność zobaczy i usłyszy dwie solistki: Olgę Szomańską oraz Karolinę Trębacz. W roli Matki Przełożonej wystąpią Barbara Melzer i Lucyna Winkel, w postać Curtisa wcielać się będą Tomasz Steciuk i Krzysztof Żabka. Na scenie wystąpią również soliści, chór i balet Teatru Muzycznego w Poznaniu. Towarzyszyć im będzie Orkiestra Teatru pod batutą Piotra Deptucha.

Podczas spektaklu poznańska publiczność usłyszy przeboje odwołujące się do najlepszych wzorców muzyki tanecznej lat 70-tych, przywołujące na myśl kultowy zespół Bee Gees, solistki Dianę Ross oraz Donnę Summer.  Nie zabraknie takich hitów jak Weź mnie do nieba, Boska, Baby! czy tytułowy Sister Act. Wszystkie utwory zabrzmią w polskiej wersji językowe, w tłumaczeniach Jacka Mikołajczyka.

Premiera Zakonnicy w przebraniu odbyła się w 2009 roku w Londynie. Dwa lata później musical zadebiutował na nowojorskim Broadwayu. Poznańska realizacja jest polską prapremierą tego musicalu. Licencji na wystawienie musicalu udzieliła Teatrowi Muzycznemu w Poznaniu firma Music Theatre International (MTI) – i była to pierwsza europejska licencja, która pozwala na odejście od oryginalnej wersji musicalu. Ta poznańska będzie więc pierwszą autorską inscenizacją realizowaną w tej części Europy, w tej kwestii wyprzedziliśmy nawet Stage Theater des Westens w Berlinie, w którym premiera Zakonnicy odbędzie się tydzień później.

Gościem sobotniej premiery w Teatrze Muzycznym w Poznaniu będą: Siostra Cristina Scuccia – zwyciężczyni programu The Voice of Italy oraz Kaśka Bernaś Zdrowaśka, jedna z najpopularniejszych polskich youtuberek.

Premiera Zakonnicy w przebraniu już w sobotę, 1 października. Do końca roku musical zostanie wystawiony niemal trzydzieści razy, ale już teraz warto zadbać o kupno biletów – spektakl cieszy się bowiem ogromną popularnością.

[fot. Fotobueno]