Poznań szykuje się na trzydniowe rządy miłośników kryminałów. 23 września rusza druga edycja Poznańskiego Festiwalu Kryminału Granda. Tym razem przez wybrane motywy przewodnie: zazdrość, chciwość i zdradę, gości Festiwalu prowadzić będzie 25 pisarzy. Znajdą się wśród nich zarówno mistrzowie polskiego kryminału, jak i wschodzące pisarskie gwiazdy. Wspierać ich będą specjaliści z zakresu kryminalistyki, archeologii, szpiegostwa i historii sztuki. Główne wydarzenia odbywać się będą w przestrzeni Nowej Gazowni.

Logo PFK GRANDA z napisem

– Zeszłoroczna edycja Festiwalu rozbudziła apetyty uczestników na kolejne niesztampowe spotkania z kryminałem w wielu odsłonach. Spośród głównych motywów zbrodni, tym razem na szereg sposobów zgłębiamy zazdrość, chciwość i zdradę. Najbardziej pospolite, a jednocześnie najczęściej pchające do zbrodni powody – mówi Marita Lipska, Dyrektor Festiwalu. – Tropiąc je, otwieramy przed uczestnikami Festiwalu drzwi do kolejnych tematów szpiegowskich, związanych ze zbrodniami w służbie historii czy z fałszerstwami w świecie sztuki.

W programie Grandy nie zabraknie aktywności przygotowanych zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Przestrzeń Nowej Gazowni stanie się miejscem spotkań z 25 pisarzami – Elżbietą Cherezińską, Markiem Krajewskim, Vincentem Severskim, Cezarym Harasimowiczem, Katarzyną Bondą, Marcinem Wrońskim czy Remigiuszem Mrozem oraz z profesjonalistami na co dzień podążającymi śladami zagadek. Na jej terenie będą się odbywały burzliwe dyskusje, będzie można z bliska i bez konsekwencji przyjrzeć się policyjnemu sprzętowi czy podejrzeć techniki używane do fałszowania dzieł sztuki. Na najmłodszych uczestników czekać będą warsztaty, animacje oraz pokaz kolejnej części filmu detektywistycznego o przygodach Lassego i Mai.

Miłośnicy faktów wyruszą na spacer po mieście w poszukiwaniu nagiej prawdy o jego kryminalnej historii, a zainteresowani odkrywaniem sekretów ludzkiej natury będą zgłębiać jej tajniki podczas wykładów przygotowanych przez Uniwersytet SWPS. Podczas trwania Festiwalu będzie można zapoznać się z najnowszą kryminalną ofertą wydawniczą oraz wrześniowymi premierami książkowymi.

Jak w roku ubiegłym, w całym mieście działać będą Stacje Sensacje – prowadzone przez partnerów Festiwalu punkty spotkań, zabaw, gier i warsztatów. Wśród nich znalazły się instytucje – przyjaciele Grandy: Zakład Medycyny Sądowej, Uniwersytet SWPS, Teatr MplusM, ale także nowi „partnerzy w zbrodni”: Kawroz Club, Zamknięciwpokoju.pl, Muzeum Archeologiczne, Rezerwat Archeologiczny Genius Loci, Schron Kultury EUROPA, czy Muzeum Powstania Poznańskiego – Czerwiec 1956.

Współorganizatorem Poznańskiego Festiwalu Kryminału Granda jest Miasto Poznań.

Szczegółowy program Festiwalu jest dostępny tutaj