FILE-20150729-13424Z3HB4FKPR1FFolklor na scenie, ulicy i torach kolejowych – 14 sierpnia rozpocznie się Światowy Przegląd Folkloru Integracje. Motywem przewodnim tegorocznej edycji będą kontrasty. Organizatorzy chcą pokazać Wielkopolanom, że folklor można konsumować na różne niekonwencjonalne sposoby.

Podczas festiwalu zaprezentują się grupy z Czech, Irlandii, Rumunii, Serbii, Tajwanu, Turcji i Polski. Przegląd rozpocznie się w niedzielę, 14 sierpnia występami w Kostrzynie i Swarzędzu. Koncert inauguracyjny w Parku Wilsona oraz kolorowy korowód dookoła Starego Rynku w Poznaniu odbędą się w poniedziałek, 15 sierpnia. Przez cały festiwalowy tydzień artyści odwiedzą Leszno, Luboń, Wronki, Wągrowiec i Grodzisk Wielkopolski. Całość uwieńczy plenerowy koncert finałowy, który odbędzie się w Starej Parowozowni przy ulicy Kolejowej w Poznaniu. Publiczność będzie mogła dojechać na koncert specjalnym pociągiem, który o godzinie 20:00 wyruszy z Dworca Letniego.

– Zawsze staraliśmy się, by koncert finałowy był niesamowitym przeżyciem dla publiczności i uczestników – mówi Dariusz Majchrowicz, dyrektor artystyczny festiwalu. – Co roku wybieraliśmy inne miejsce w Poznaniu, które stanowiło urokliwe tło do spektaklu składającego się z tańca, śpiewu i muzyki. Zazwyczaj były to zabytkowe place, budowle lub parki. Tym razem wybraliśmy nietypowo – parowozownię PKP. To wszystko po to, by pokazać, że folklor wygląda dobrze w każdym otoczeniu. Nawet takim „szarym” i industrialnym – dodaje Majchrowicz.

Program Festiwalu uzupełnią wieczory narodowe, warsztaty dla dzieci, turniej sportów tradycyjnych na poznańskiej Malcie oraz wystawy zdjęć.

Szczegółowy program tegorocznych Integracji jest dostępny tutaj.