Lear 2, fot. Jakub WittchenW najbliższą sobotę, 9 kwietnia na deskach Teatru Nowego odbędzie się premiera sztuki Lear. Spektakl powstał na motywach tragedii Król Lear Williama Shakespeare’a.

Apodyktyczny i totalitarny Lear – król, władca absolutny i kolonizator, w obliczu zbliżającej się śmierci rozdaje swoim dzieciom wszystko, co jeszcze posiada, ślepo licząc, że w ten sposób uda mu się zachować chociaż tytuł oraz przynależne władcy przywileje. Odrzucony przez rodzinę, odarty z mienia i godności, popada jednak stopniowo w coraz większy obłęd. Czy przyszłość będzie w stanie powiedzieć o przeszłości, że zrozumiała swoje szaleństwo, uznała swoje winy?

Idąc za adnotacją autora przekładu, Józefa Paszkowskiego, twórcy spektaklu Jędrzej Piaskowski i Michał Pabian przenieśli jego akcję do XXXII wieku n.e. Lear staje się dzięki temu zabiegowi fantastycznym i abstrakcyjnym studium dzisiejszej sytuacji Europy i Polski z perspektywy przyszłości. W tym kontekście Lear, rozumiany zarówno jako postać, jak i wciąż odtwarzany tekst kultury, staje się figurą powrotu do przeszłości. Tekst Shakespeare’a potraktowany został jako proroctwo, zapis potencjalnego schyłku, końca pewnej epoki, upadku świata.

W roli tytułowej wystąpi Aleksander Machalica. Na scenie towarzyszyć mu będą między innymi Paweł Hadyński, Antonina Choroszy, Mateusz Ławrynowicz, Dorota Abbe, Andrzej Niemyt, Nikodem Kasprowicz i Ildefons Stachowiak.

Spektakl Lear zostanie również wystawiony 10, 12, 13 i 14 kwietnia na Dużej Scenie Teatru Nowego w Poznaniu.

[fot. Jakub Wittchen, zdjęcie z prób]