Plakat 16.TKHJuż 8 kwietnia w Kinie Muza rozpocznie się 16. Tydzień Kina Hiszpańskiego, jedyne w Polsce wydarzenie poświęcone wyłącznie kinematografii słonecznej Hiszpanii. Filmy, które znalazły się w programie Festiwalu zabiorą widzów w podróż po różnorodnych regionach Hiszpanii – od Katalonii po Galicję, od Kraju Basków po Baleary. W programie znajdą się zarówno najgłośniejsze hity kasowe ostatniego sezonu, jak i kameralne kino artystyczne.

Filmem otwarcia tegorocznej edycji został obraz Teraz albo nigdy Maríi Ripoll. Eva  i Álex przygotowują się do ślubu, który ma odbyć się w małym angielskim miasteczku, gdzie rozkwitła ich miłość. Ogród, kwiaty, kelnerzy, przekąski i trunki – przygotowania do uroczystości ruszyły pełną parą. Eva i jej przyjaciółki są już w Anglii. Álex, jego ojciec, przyszły teść i znajomi jeszcze w Barcelonie. Wśród weselników są ciotki Álexa, które za nic na świecie nie opuszczą uroczystości. Goście weselni już za chwilę mają wsiąść do samolotu lecącego na Wyspy, jednak dowiadują się, że strajkują kontrolerzy lotów. Kiedy problem się rozwiązuje i jest nadzieja, że wszyscy zdążą na ślub, wybucha wulkan, którego pyły uniemożliwiają loty. Na szczęście perypetie przeradzają się w zabawną serię zdarzeń, z przygodą w Amsterdamie po drodze.

Większość filmów tegorocznego Tygodnia Kina Hiszpańskiego będzie miała swoją polską premierę właśnie w Poznaniu. Wyjątkiem jest komedia Jak zostać Baskiem, która zagości na ekranie Kina Muza 9 kwietnia. Rafa to typowy Andaluzyjczyk, któremu w rodzinnej Sewilli niczego nie brakuje. Ma wszystko, co kocha: wino jerez, brylantynę i piękne kobiety. Spotkanie z odporną na jego wdzięki, temperamentną Baskijką, Amaią wywraca świat Rafy do góry nogami. Opuszcza Sewillę i udaje się na daleką północ, do małego baskijskiego miasteczka, w którym mieszka Amaia. Jest skłonny stać się Baskiem, byle tylko zdobyć jej serce. Zwariowana, romantyczna komedia ukazująca różnice między południem i północą Hiszpanii wywołała salwy śmiechu, zdobywając serca widzów w Hiszpanii i stając się przebojem Tygodnia Kina Hiszpańskiego 2015. Film otrzymał także trzy nagrody Goya hiszpańskiej Akademii Sztuki Filmowej.

Tydzień Kina Hiszpańskiego w Muzie zakończy film Nieznany w reżyserii Daniego de la Torre. Bohaterem jest Carlos, dyrektor banku, który wiedzie spokojne i wygodne życie rodzinne u boku żony, Marty i dzieci, które często podwozi do szkoły, sam jadąc do pracy. Dzień jak co dzień, jednak wsiadając do samochodu, nikt nie zwraca uwagi, że jest otwarty. Niczego nie podejrzewając, Carlos przekręca kluczyk w stacyjce i odjeżdża spod domu. Chwilę później odbiera telefon od anonimowego rozmówcy, stając się ofiarą szantażu. Jeśli nie spełni usłyszanych żądań, szantażysta zdetonuje ładunek wybuchowy, który zainstalował w samochodzie.

Publiczność Tygodnia Kina Hiszpańskiego zobaczy również filmy: Isla Bonita, Doskonały dzień na latawce, Łatwy seks, smutne filmy, Zabłąkani, W cugu, Jak być normalną, Sławetny: agent sekretny, Ta noc jest moja. Szczegółowy program Festiwalu jest dostępny tutaj.