Jekyll&Hyde, Hello, Dolly!, Evita, West Side Story, Moulin Rouge, Dzwonnik z Notre-Dame, Jesus Christ Superstar i Król lew – to nie tylko najpopularniejsze i najchętniej wystawiane musicale na świecie, ale także wielkoformatowe produkcje, które zawitały do Poznania. Wybrane piosenki z tych właśnie spektakli złożyły się na bogaty program koncertu Face to Face Musical spotyka film, który odbył się w środowy wieczór w Sali Ziemi MTP.

Muzyczną wędrówkę pomiędzy ekranem kinowym a spektaklem przygotował Teatr Muzyczny w Poznaniu, a na scenie wystąpiły największe gwiazdy polskiego musicalu – Edyta Krzemień, Anna Lasota, Marta Wiejak, Janusz Kruciński, Damian Aleksander, Tomasz Steciuk i Janusz Radek. Na scenie towarzyszyli im soliści: Jarosław Patycki i Agnieszka Wawrzyniak oraz chór, balet i orkiestra Teatru Muzycznego w Poznaniu pod batutą Agnieszki Nagórki i Piotra Deptucha. Koncert wyreżyserował Sebastian Gonciarz, a choreografię przygotowała Paulina Andrzejewska, którzy współpracowali wcześniej przy takich poznańskich produkcjach jak Jekyll&Hyde oraz Evita. Gospodarzami wieczoru byli Dyrektor Teatru Muzycznego w Poznaniu, Przemysław Kieliszewski i Szymon Hołownia.

Dwuczęściowy koncert był inauguracją obchodów 60-lecia istnienia poznańskiego Teatru. W pierwszej części zaprezentowano fragmenty musicali, które są obecne w stałym repertuarze – Jekyll&Hyde, Lata 20., lata 30., Hello, Dolly! oraz Evita, która miała swoją premierę 26 września. Przez trzy tygodnie spektakl obejrzało ponad 7000 widzów, co tylko potwierdza duże zainteresowanie publiczności tym stosunkowo współczesnym gatunkiem scenicznym. Drugą część wieczoru wypełniły przeboje z musicali, których wystawienie w stolicy Wielkopolski pozostaje w sferze marzeń dyrektora, Przemysław Kieliszewskiego. W Sali Ziemi zabrzmiały utwory z takich spektakli jak West Side Story, Moulin Rouge, Dzwonnik z Notre-Dame czy Jesus Christ Superstar. Koncert zwieńczyło brawurowe wykonanie piosenki ze spektaklu Król lew.

Niestety, nie odbyła się zapowiadana wcześniej premiera pierwszej piosenki z musicalu Seksmisja – produkcji, która ma zagościć na deskach Teatru jesienią 2016 roku. Niespodzianką była spokojna i niezwykle klimatyczna ballada pochodząca z cyklu December Songs Maury Yestona, którą przepięknie zaśpiewała Anna Lasota. I, jak za każdym razem, zrobiła to z tak dużym ładunkiem emocjonalnym, że na twarzach publiczności malowało się wzruszenie. Podczas koncertu Face to Face poznańska publiczność po raz pierwszy miała również okazję zobaczyć Edytę Krzemień w roli Evy Duarte-Perón. Utwór Nie żegnaj mnie Argentyno w jej wykonaniu zachwycił widzów i nie ma w tym nic dziwnego – solistka jest najbardziej utalentowaną artystką musicalową w Polsce.

Niestety, zawiodła, i nie po raz pierwszy, Marta Wiejak. Nie uniosła ciężaru piosenki Buenos Aires z musicalu Evita. Większość wysokich dźwięków została po prostu wykrzyczana, a łączenie ognistego tańca ze śpiewem było ze szkodą dla słuchaczy. Artystka nie do końca zdołała opanować oddech, co przełożyło się na fatalną dykcję w drugiej części utworu. Jej obecności na scenie nie uratowała także piosenka Sparkling Diamonds z musicalu Moulin Rouge, w którym umiejętności taneczne zdominowały talent wokalny.

Publiczności nie zawiedli panowie – Janusz Kruciński, Damian Aleksander, Jarosław Patycki, Tomasz Steciuk i Janusz Radek zachwycali każdym dźwiękiem. Pozostaje mieć nadzieję, że jeszcze nie raz wystąpią na deskach Teatru Muzycznego w Poznaniu, wzbudzając w widzach niezapomniane emocje.

Koncert Face to Face Musical spotyka film to koncert podsumowujący dotychczasowe musicalowe osiągnięcia Teatru Muzycznego w Poznaniu, a jednocześnie zapowiadający kolejne, niezwykłe premiery. Aspiracje i możliwości zespołu są bardzo duże, a jedyną przeszkodę stanowi brak odpowiedniego zaplecza lokalowego.

[fot. Damian Andrzejewski]