Konkurs World Press Photo już od 55 lat stanowi platformę komunikacji między artystami fotografami a widzami. Jego formuła umożliwia zaistnienie fotografii prasowej w niecodziennym, globalnym kontekście, przekazując informacje o wydarzeniach, miejscach i osobach z różnych zakątków świata.

Już od wielu lat wystawa World Press Photo ma swoją polską premierę w Centrum Kultury Zamek. W tym roku publiczność będzie mogła oglądać najlepsze prasowe fotografie świata już od 28 kwietnia 2015, zaledwie 10 dni po światowej premierze wystawy w Amsterdamie.

Ekspozycja jest wynikiem konkursu, w którym międzynarodowe jury przyznaje nagrody w 9 kategoriach. Na 58. konkurs zostało nadesłanych 97.912 fotografii ze 131 krajów. Jury złożone z 17 profesjonalistów w dziedzinie fotografii, pod przewodnictwem Michele McNally, dyrektora fotografii w The New York Times, wybrało zdjęcie Madsa Nissena, fotoreportera gazety Politiken, przedstawiające Jona i Alexa, gejowską parę w Petersburgu, w Rosji, zdjęciem roku 2014. Ponadto Jury przyznało nagrody w 8 kategoriach tematycznych 42 autorom zdjęć z takich krajów jak: Australia, Bangladesz, Belgia, Chiny, Dania, Erytrea, Francja, Niemcy, Iran, Irlandia, Włochy, Rosja, Szwecja, Turcja, Wielka Brytania, USA i Polska. Kacper Kowalski otrzymał w tym roku nagrodę za swoje zdjęcie Efekty uboczne (Side effects).

Wystawę World Press Photo można oglądać od 29 kwietnia do 21 maja w Sali Wystaw i Holu Wielkim. 06 i 13 maja po ekspozycji oprowadzać będzie Łukasz Cynalewski.