swiatkultury.com.pl

swiatkultury – dom, moda i uroda, praca

wylewanie posadzki
Lifestyle

Wylewanie posadzki – najczęściej popełniane błędy

W teorii wylewanie posadzki to jedna z najprostszych rzeczy, z jaką mamy do czynienia podczas robienia nowej lub remontowania starej podłogi. Jednak dla osób, które robią to po raz pierwszy, pewne oczywiste dla fachowców fakty bywają sporym zaskoczeniem. Warto zatem wiedzieć, jakie błędy można popełnić przez brak doświadczenia oraz na co zwrócić szczególną uwagę.

Konsystencja mieszanki wylewanej na nową podłogę

Kluczową rolę w funkcjonalności i trwałości wylewanej posadzki odgrywa jej konsystencja. Nie może być ani zbyt rzadka, ani zbyt gęsta. Bardzo ważne jest, by konsystencję mieszanki określić przed przystąpieniem do jej wylewania. Dlaczego? Otóż dlatego, że będzie ona zasychała w tak szybkim tempie, że skorygowanie ewentualnych błędów nie będzie już możliwe. Nieodpowiednia gęstość mieszanki może skutkować jej szybkim spękaniem, skruszeniem i powstaniem niepożądanych szczelin pomiędzy podłogą i ścianą pomieszczenia.

Hydroizolacja

Hydroizolacja to nic innego, jak zabezpieczenie nowej podłogi przed działaniem wody i wilgoci. Jest ona szczególnie ważna w przypadku podłóg w pomieszczeniach usytuowanych na parterze w budynków niepodpiwniczonych. Podłoga bez hydroizolacji będzie odznaczać się krótszą żywotnością.

Warunki podczas wykonywania prac przy nowej posadzce

Wydaje się, że każdy zdaje sobie sprawę z tego, iż największy wpływ na jakość i żywotność podłogi bezpośredni wpływ mają warunki, w jakich została ona położona. Okazuje się, że jednak nie wszyscy zdają sobie sprawę z rzeczy na pozór oczywistych. Warto więc zaznaczyć, iż w przypadku wylewania posadzki należy unikać:
– przeciągu (niewskazanym jest nadmierne wietrzenie pomieszczeń w celu przyspieszenia schnięcia świeżo wylanej posadzki),
– niskich temperatur (z tego powodu odradza się wykonywanie tego typu prac w okresie jesienno – zimowym, a zwłaszcza w okresie występowania przymrozków),
– nadmiernej wilgoci (zaleca się wstrzymanie od prac w momencie wystąpienia intensywnych opadów deszczu – wydłużony czas schnięcia również nie wpływa dobrze na jakość wykonanej posadzki).

Niedopasowanie grubości wylanej posadzki w stosunku do drzwi i progu pomieszczenia

Nie można zapomnieć, że oprócz posadzki na podłodze znajdzie się także materiał termoizolacyjny oraz panele lub płytki. Grubość tych materiałów należy uwzględnić w projektowaniu całej podłogi. W ten sposób można uniknąć wylania zbyt wysokiej posadzki, co w konsekwencji wpłynęłoby na jej funkcjonalność (i prawdopodobnie zmusiło inwestora do wykonania niezbędnych poprawek).

Przeczytaj więcej na variantclub.pl