big_stoneWendy i Jack – małżeństwo w średnim wieku, ich dwa koty i dwa psy po wielu latach nieustających podróży postanowili osiąść gdzieś na dłużej. Ich wybór padł na stary, edwardiański dom z początku XX wieku położony w małym miasteczku Big Stone Gap w Wirginii. 5 sypialni, 3 łazienki, skrzypiące podłogi i przeciekający dach stały się domem nie tylko dla małżeństwa antropologów, ale przede wszystkim dla ich bogatej kolekcji książek. To właśnie ona dała początek ich nowemu życiu.

Wendy, antropolożka – etnografka pracująca w jednej z wielu korporacji, które traktują człowieka jak obiekt statystyczny, już dawno utraciła radość życia. Jej codzienność ograniczała się wyłącznie do pracy i jednego kilkudniowego wyjazdu do Szkocji rocznie. Ciągła gonitwa, drabinka awansów, niezadowolony szef i koledzy, którzy czekają na każde, nawet najdrobniejsze potknięcie przestały być tym, czego Wendy potrzebowała w życiu. Pewnego poranka podjęła decyzję o złożeniu wypowiedzenia i wyjeździe do małego, cichego miasteczka. Razem z Jackiem, naukowcem starszym od niej o dwadzieścia lat, wyruszyli na poszukiwanie miejsca, który stałby się dla nich nowym domem. Miasteczko Big Stone Gap położone na peryferiach wielkich miast, w których każdy mieszkaniec jest anonimowy było dla nich wymarzonym rajem na ziemi.

Małżeństwu uciekającemu przed korporacyjną machiną wydawało się, że wystarczy kupić dom w okolicy, przywitać się z kilkoma sąsiadami, żeby poczuć się jak u siebie. Tymczasem mała społeczność lokalna miasteczka z trzema kościołami, trzema muzeami i sześcioma sklepami stanowiło dość hermetyczną grupę. Przez długi czas Wendy i Jack pozostawali dla mieszkańców Big Stone Gap przyjezdnymi turystami, którzy dzisiaj jeszcze tu są, ale jutro już ich nie będzie. Dla zamkniętej i trochę odizolowanej społeczności nowi lokatorzy pozostawali obcymi przybyszami z innego świata, którym nie należy ufać.

Pomysł otwarcia księgarni z używanymi książkami, którym pragnęli podarować drugie życie, narodził się dość spontanicznie.  Wendy i Jack chcieli nie tylko poświęcić swój wolny czas jednej ze swoich największych pasji – literaturze. Wierzyli również, że codzienny kontakt z klientami księgarni  pozwoli im stać się częścią lokalnej społeczności.

Swój dom zamienili na klimatyczną księgarnię, w której można było porozmawiać, napić się aromatycznej herbaty, spędzić miło czas, a przy okazji również zapoznać się z bogactwem literatury. Z czasem dom Wendy i Jacka stał się miejscem spotkań towarzyskich, warsztatów rękodzielniczych, a nawet poradnią psychoterapeutyczną. Ich dom – księgarnia był miejscem, w którym spotykali się opowiadacze historii, opowieści życiowe, słuchacze i czytelnicy.

Każda książka na półce i każdy klient, który zaglądał do tego wyjątkowego domu stanowił odrębną historię. Historię, która toczyła się swoim własnym rytmem. Opowieści były zaklęte nie tylko na kartkach papieru, ale również w duszach i sercach tych, którzy zaglądali do domu Wendy i Jacka. Miłość do książek przerodziła się w niezwykłą umiejętność słuchania cudzych opowieści o rozwodach, miłości, kalectwie, pożegnaniach. Losy bohaterów literackich splatały się z wydarzeniami dziejącymi się w małym, sennym miasteczku w Wirginii.

Wendy Welch, autorka powieści Księgarenka w Big Stone Gap w delikatny, romantyczny, nastrojowy sposób opowiedziała o przyjaźni i wspólnocie jaką tworzą mieszkańcy małego, trochę zapomnianego i porzuconego miasteczka. Opowiedziała o wielkiej miłości do książek i do życia – zarówno tego fikcyjnego tworzonego przez powieściopisarzy, jak i do tego całkiem realnego dziejącego się tutaj i teraz.

Wydawać się może, że książka opowiadająca o miłości do literatury musi być nudna. Nic bardziej mylnego. Wendy Welch, właściciela i autorka Księgarenki w Big Stone Gap nakreśliła obraz lokalnego społeczeństwa, dla którego książka staje się pretekstem do spotkań i do rozmów o własnym, nie zawsze łatwym i szczęśliwym, życiu. Wendy i jej mąż, Jack nadali drugie życie nie tylko używanej literaturze, ale również mieszkańcom małego miasteczka położonego gdzieś w odległej Wirginii.