Malta Festival Poznań to już nie tylko spektakle teatralne, jak było podczas kilku pierwszych edycji, ale również inne dziedziny kultury, w tym także taniec.

W ramach bezpłatnych zajęć tanecznych Organizatorzy Festiwalu postanowili kontynuować popołudniowe spotkania taneczne. Fajfy Latino przybiorą formę lekcji tańca, które poprowadzą doświadczeni tancerze z Muchos Patatos. Przez półtorej godziny uczestnicy będą wspólnie uczyć się kroków, by przez kolejne pół godziny sprawdzić i zaprezentować nabyte umiejętności. Fajfy w tym roku rozgorzeją w rytmach rumby i salsy, które są jednymi z najbardziej energetycznych tańców Ameryki Łacińskiej.

Fajfy Latino będą odbywać się na Placu Wolności – 09, 18 i 25 czerwca będzie można spróbować swoich sił w salsie, natomiast 10, 17 i 24 odbędą się zajęcia przybliżające bachatę i kizombę.

W tym roku będzie również kontynuowane Silent Disco, czyli disco na słuchawkach. Jest to impreza, podczas której system nagłaśniający zastępowany jest bezprzewodowymi słuchawkami przeznaczonymi dla każdego uczestnika, który pozwala na kolektywny, a zarazem indywidualny, intymny odbiór muzyki. Od kilku lat uczestnicy Festiwalu Malta spędzają wieczory tańcząc w pozornej ciszy.

14 czerwca DJ Silent Disco zostanie Tadeusz Maszewski – poznaniak, rocznik 90, z wykształcenia etnolog. Od początku związany z Poznańskim Ethno Portem. Znany z urządzania wielkich potańcówek w swoim ogrodzie i sesji muzycznych, na których narodziła się jego pasja bycia DJ-em. Uwielbia podrywać ludzi do tańca, aby to osiągnąć nie cofa się przed użyciem całej gamy gatunków. Głównie gra funk oraz szeroko rozumiane world music czy muzykę etniczną, ale również tę elektroniczną czy nasyconą dubowym basem.

 3MOS_8799

Tym, co będzie stanowiło pomost pomiędzy tańcem a teatrem to występy Polskiego Teatru Tańca Ewy Wycichowskiej. 27 czerwca o godzinie 21:00 w Hali MP2 poznańskich targów zaprezentowany zostanie spektakl Dobrze, że tu jesteś będący kontynuacją konwencji zawartej w Szkoda, że cię tu nie ma. Wtajemniczy on widza w świat tańca, który jest tu przewodnikiem po czasie przeszłym i zarazem wnika w wątki współczesne. Sztuka pozwoli widzowi na uruchomienie śladów pamięci, odnalezienie tytułów i tematów, postaci i motywów choreograficznych, wspomnienie sylwetek choreografów i analizę bieżącego repertuaru. Gwarantuje również spotkanie z wybitnymi osobowościami artystycznymi, perfekcyjną techniką, mnogością stylów i odcieni języka choreograficznego, zanurzonego w przestrzeń teatralną i obraz filmowy.

Dobrze, że tu jesteś mając klasycznie amorficzny kształt gatunkowy teatru tańca sprzyja jednocześnie snuciu swojej własnej opowieści, niezależnie od historii i intencji twórców.

zdjęcia: materiały prasowe Organizatora