Ethno18_Czas_Kultury_65xlwDQ-1Już najbliższy czwartek rozpocznie się najbardziej międzynarodowy festiwal w Poznaniu, czyli Ethno Port. Oprócz koncertów odbędą się warsztaty muzyczne, nocne potańcówki, projekcje filmowe, zajęcia dla dzieci i młodzieży oraz spotkania. Motywem przewodnim tegorocznej refleksji towarzyszącej festiwalowi będzie ponownie konieczność oraz sposoby niesienia pomocy ludziom dotkniętym wojnami, głodem i przemocą.

Ethno Port Festival, prezentując różnorodne tradycje muzyczne, próbuje ukazać dzisiejszy świat, w którym na niespotykaną w historii skalę przemieszczają się ludzie, idee, symbole i formy artystycznego wyrazu. W odniesieniu do muzyki ta globalna wymiana ma dwie konsekwencje. Z jednej strony nowoczesne narzędzia zapisu i dystrybucji muzyki sprzyjają powstawaniu eklektycznych, niekiedy fascynujących projektów mieszających gatunki, rytmy i melodie. Z drugiej strony nadmiar i różnorodność przekazu wywołuje wśród odbiorców potrzebę identyfikacji z określoną, konkretną kulturą. Tworząc program kolejnych edycji Ethno Portu, pragniemy stworzyć przestrzeń do refleksji nad obydwoma zjawiskami, bez opowiadania się za żadnym ze sposobów podejścia do tradycji muzycznej narodów i grup etnicznych z różnych regionów świata.

Tegoroczną edycję festiwalu otworzy koncert A Filetta & Fadia Tomb El-Hage, którzy wystąpią w czwartek, 7 czerwca w Sali Wielkiej Centrum Kultury Zamek. Występ muzyków z Francji i Libanu rozpocznie się o godzinie 19:00.

Szczegółowy program Ethno Port Festival

Piątek, 8 czerwca 2018

WoWaKin (Polska) – godz. 17:00, Sala Wielka CK Zamek

Selamnesh & Badume’s Band (Etiopia / Francja) – godz. 18:30, Scena na Trawie

Muzsikás (Węgry) – godz. 20:30, Sala Wielka CK Zamek

Dimitris Mystakidis (Grecja) – godz. 22:30, Dziedziniec Zamkowy

Sobota, 9 czerwca 2018

Mariana Sadovska (Ukraina) – godz. 16:00, Sala Wielka CK Zamek

Cüneyt Sepetçi & Orchestra Dolapdere (Turcja) – godz. 17:30, Dziedziniec Zamkowy

Violons Barbares (Francja / Mongolia / Bułgaria) – godz. 19:30, Scena na Trawie

Gulaza (Izrael) – godz. 21:30, Dziedziniec Zamkowy

Ifriqiyya Electrique (Tunezja / Francja) – godz. 23:30, Sala Wielka CK Zamek

Niedziela, 10 czerwca 2018

Teresa Mirga i Kałe Bała (Polska) – godz. 16:00, Sala Wielka CK Zamek

Baraji (Korea Płd.) – godz. 17:30, Dziedziniec Zamkowy

47Soul (Palestyna / Jordania) – godz. 19:30, Scena na Trawie

Sirventés (Francja) – godz. 21:30, Dziedziniec Zamkowy