To właśnie robięPraca fotoreportera wojennego wymaga silnego charakteru, odwagi i poświęceń. Przekonała się o tym Lynsey Addario, która w reportażu To właśnie robię opowiedziała o swoim życiu pomiędzy wojną a miłością.

Lynsey Addario fotoreporterką została przez przypadek, ale już po kilku latach pracy nie wyobrażała sobie innego życia jak to spędzane na walizkach, w poszukiwaniu kolejnych kadrów z najniebezpieczniejszych zakątków świata. Na przestrzeni lat fotografowała mieszkańców Afganistanu, widziała z bliska wojnę w Iraku, zajrzała śmierci w oczy w Darfurze i obnażyła przemoc wobec kobiet w Kongu. Nie raz cudem unikała śmierci, która wyjątkowo blisko podeszła do niej w Libii. To właśnie tam przeżyła swoje pierwsze porwanie, a potem wybuch bomby – pułapki. Nigdy jednak nie myślała o zmianie zawodu. Praca fotoreportera wojennego była dla niej pasją, spełnieniem marzeń, walką z własnymi emocjami i strachem, a przede wszystkim sposobem wyrażania samej siebie. Tym, czego zawsze poszukiwała były emocje. Każde zdjęcie odzwierciedlało uczucia fotografowanych osób, bo tylko emocjami – jej zdaniem – można opowiedzieć o wojnie.

Przekraczanie własnych granic i życie w ciągłym strachu zostały wynagrodzone. Fotografie Lynsey pojawiały się na okładkach największych światowych tytułów, wielokrotnie obiegały świat, obrazując najgorętsze konflikty zbrojne. Amerykańska fotoreporterka została wyróżniona licznymi nagrodami, w tym Nagrodą Pulitzera za dziennikarstwo międzynarodowe. Obecnie regularnie współpracuje z takimi wydawnictwami jak: The New York Times, National Geographic i Time. Po wielu latach pracy na różnych frontach, fotoreporterka postanowiła podzielić się nie tylko swoimi zdjęciami, ale również opowieścią o pierwszych krokach stawianych w zawodzie, pierwszej misji na Bliskim Wschodzie, zdobywaniu kolejnych kadrów i sukcesie, jaki osiągnęła po latach trudnej pracy w ekstremalnych warunkach.

To właśnie robię nie jest autobiografią, ani historią drogi na zawodowy szczyt. To opowieść o pokonywaniu własnych lęków i słabości, o strachu, skrajnych emocjach i silnej kobiecie, która postanowiła osiągnąć sukces w świecie zdominowanym przez mężczyzn. To ciekawy i często wzruszający reportaż o, widzianej z bardzo bliska, wojnie, za którą wszyscy płacą wysoką cenę.

Autorka w barwny sposób i bez owijania w bawełnę przekazała prawdę o konfliktach zbrojnych, okrucieństwie wobec afrykańskich kobiet, czy własnym porwaniu i brudnej polityce Bliskiego Wschodu. Swoją historię zobrazowała oczywiście fotografiami, z których biją strach, żal, smutek i bezradność. Emocje, które stały się nieodłącznym elementem życia Lynsey Addario.

To właśnie robię to wyjątkowo prawdziwy i wzruszający reportaż z pierwszej linii frontu autorstwa fotoreporterki, której śmierć nie raz zajrzała w oczy.