zdj_Łukasz_Kuropaczewski6 strun, 10 lat, 5 tygodni, 100 wydarzeń i 50 miejsc – tak w pigułce przedstawia się tegoroczna, wyjątkowa edycja Festiwalu Akademia Gitary. Już po raz dziesiąty wyruszymy w muzyczną podróż na fali gitarowych dźwięków. Będzie się działo i, co najważniejsze, będzie się grało!

Festiwal już od dekady dociera z sześcioma strunami do kilkudziesięciu miejsc w Wielkopolsce, co czyni go jedynym w Europie wydarzeniem muzycznym z gitarą na pierwszym planie o tak dużym zasięgu i wysokiej randze. Tegoroczna Akademia Gitary będzie szczególnie ważnym wydarzeniem. To podsumowanie dotychczasowych 10 lat sukcesów, najlepszych koncertów i wykonań, które do tej pory cieszyły się największym zainteresowaniem publiczności. W tym roku podczas 5 tygodni planujemy dotrzeć do 50 miejsc, w których odbędzie się łącznie 100 wydarzeń. Swój udział w festiwalu potwierdzili m.in. tacy artyści jak: Pablo Marquez (Argentyna), Judicaël Perroy (Francja), Artyom Dervoyed (Rosja), Andrea de Vitis (Włochy), Petrit Çeku (Albania), Susana Prieto (Hiszpania) oraz Alexis Muzurakis (Grecja).

Festiwal zainauguruje koncert  The Best of, który odbędzie się aż trzykrotnie: 11 sierpnia w Archikatedrze Gnieźnieńskiej, dzień później w Auli UAM w Poznaniu, a 13 sierpnia w Auli Berlin University of Arts u naszych zachodnich sąsiadów. Podczas koncertu publiczność usłyszy utwory, które do tej pory festiwalowa publiczność przyjęła najcieplej, czyli Hiszpańskiej i Argentyńskiej Nocy. To będą hity z obu tych wydarzeń podczas jednego wieczoru! Tango najczęściej kojarzymy z tańcem zbuntowanych kochanków, zupełnie zapominając o dźwiękach, które towarzyszą tancerzom. Czym byłby ten zmysłowy styl tańca bez niepowtarzalnej harmonii i muzycznego niepokoju? Podczas tegorocznych koncertów inauguracyjnych dwaj wybitni muzycy – gitarzysta Łukasz Kuropaczewski oraz doceniany przez szeroką publiczność, Marcin Wyrostek (a w Berlinie Maciej Frąckiewicz) wraz z orkiestrą po raz kolejny przybliżą tę wspaniałą muzykę, która jest dziedzictwem gorącej Argentyny. Usłyszymy utwory najwybitniejszego kompozytora argentyńskiego tanga – Astora Piazolli. Wybierzemy się też w podróż do Hiszpanii za sprawą słynnego Concierto de Aranjuez. To będą wieczory pełne pasji, ale i melancholii!

Koncerty mistrzów flamenco na stałe wpisały się w program Akademii Gitary. Dlatego w tym wyjątkowym dla Festiwalu roku zaprosiliśmy na koncert ostatniego wirtuoza flamenco. José Fernández Torres, znany jako Tomatito, zagra po raz pierwszy podczas Akademii Gitary i z pewnością oczaruje publiczność swoją charyzmą. To jeden z największych gitarzystów flamenco i nuevo flamenco na świecie. Sposób, w jaki miesza tradycyjny gatunek ze stylistyką jazzową, może zaskoczyć i jednocześnie zachwycić. Poznański koncert w ramach Akademii Gitary zadowoli nie tylko miłośników flamenco, bo artysta słynie ze swojej niespożytej energii. Koncert żyjącej legendy gitary flamenco odbędzie się 2 września w Auli UAM.

Swój udział w Akademii powtierdziła również Julia Pietrucha, której koncert planowany jest na 8 września. Subtelne dźwięki ukulele, na którym zagra artystka, pozwolą na chwilę się zatrzymać i uciec od codzienności. Będzie radośnie i słonecznie – nie zabraknie szumu morza i śpiewu ptaków. Julia jest bardzo dziewczęca, ale momentami bywa też zadziorna. Podczas tego bardzo intymnego koncertu usłyszymy utwory płynące prosto z serca. To będzie muzyczna podróż do miejsc, do których artystka dotarła dzięki temu niepozornemu instrumentowi. Julia z pewnością zaczaruje swoim głosem i tekstami, które pisze sama. To szczery głos młodego pokolenia, ale też muzyka dla wrażliwego odbiorcy w każdym wieku.

Jubileuszowa edycja Festiwalu Akademia Gitary odbędzie się w dniach 11 sierpnia – 10 września.