EverymanEveryman, czyli tak naprawdę kto? W książce Philipa Rotha jest nim niepraktykujący Żyd, syn jubilera, wielokrotnie żonaty, ojciec dwóch synów i córki. Tak naprawdę jednak tytułowym everyman’em może być każdy, bez względu na narodowość, pochodzenie, czy miejsce zamieszkania. Everyman to prostu człowiek u schyłku swojego życia zmagający się ze starością, chorobami, przemijaniem oraz własną przeszłością. Jaka ona była? Jakie błędy popełnił i jak, jeśli w ogóle, może je naprawić” A może już niczego nie może zmienić?

Philip Roth to jeden z najwybitniejszych współczesnych amerykańskich pisarzy, laureat wielu nagród literackich, w tym zdobywca Nagrody Pulitzera w 1997 roku. Powieść Everyman to spojrzenie na przemijanie i odchodzenie. Akcja tej poetyckiej historii rozpoczyna się od pogrzebu głównego bohatera, a następnie nakreśla obraz człowieka, który przez całe swoje dorosłe życie myślał głównie o samym sobie. Wielokrotnie żonaty, ojciec dwóch synów i córki dążył wyłącznie do zaspokojenia swoich potrzeb. Kochał i zdradzał, przygarniał i odtrącał, korzystał z życia jak największy hedonista. Aż nadszedł moment, kiedy spełnienie w życiu prywatnym i sukcesy zawodowe przestały mieć jakiekolwiek znaczenie. Starość i choroba przesłoniły wszystko inne.

Niekończące się wizyty w szpitalach doprowadziły na skraj rozpaczy i zmusiły do refleksji – nad sobą samym, przemijaniem, odchodzeniem i krzywdami, jakich się dopuścił wobec najbliższych.

Powieść Philipa Rotha to poetycka opowieść o powolnym odchodzeniu i godzeniu się z losem. Przepełniona, podobnie jak tytułowy everyman, poczuciem żalu i nieuniknionej straty.

I kiedy wydaje się, że wszystko już zostało stracone, wracają najbliżsi. Zdradzeni, oszukani i odtrąceni, powracają by po raz ostatni pożegnać się z ojcem, mężem, kochankiem, bratem. Wszyscy spotykają się w tym samym czasie i w tym samym miejscu, towarzysząc everymanowi w jego ostatniej drodze. Ale tego on sam już nigdy się nie dowie.

Poetycka powieść o tym etapie życia, o którym wielu z nas nie myśli i nie chce pamiętać – o przemijaniu, starzeniu się, chorobie i odchodzeniu. Everyman to jedna z niewielu pozycji literackich traktująca o końcu naszego życia w sposób niezwykle liryczny i nostalgiczny zarazem.