autografyOd dzisiaj w Muzeum Literackim Henryka Sienkiewicza można oglądać wystawę  Autografy sławnych ludzi. Ze zbiorów Muzeum Literackiego Henryka Sienkiewicza i Biblioteki Raczyńskich.

Na wystawie prezentowany jest wybór autografów Henryka Sienkiewicza oraz ludzi z jego otoczenia: Heleny Modrzejewskiej, Józefa Mehoffera, Jana Styki, Ignacego Jana Paderewskiego, Stefana Żeromskiego. Nie brakuje też rękopisów Róży i Edwarda Raczyńskich, Jana Kasprowicza, Józefa Ignacego Kraszewskiego. Ekspozycję uzupełniają wątki biograficzne, fotografie oraz archiwalne dokumenty.

Wystawie towarzyszyć będą wydarzenia specjalne, wśród których jest gra terenowa rozgrywająca się w budynku Muzeum, Sławy pod lupą. W trakcie oglądania ekspozycji, zwiedzający zmienia się w łowcę pamiątek związanych ze sławnymi osobami z czasów Henryka Sienkiewicza, których popularność można przyrównać do tej, jaką cieszą się dzisiejsi celebryci. Dzięki tej zabawie uczestnik gry dowiaduje się, kto i dlaczego był wówczas „na świeczniku”.

Dostępne jest także oprowadzenie tematyczne Sienkiewicz i…? Osobistości XIX wieku, które rozszerza temat wystawy. Jest w nim mowa o tym, że Sienkiewicza – znanego pisarza i laureata Nagrody Nobla z 1905 r., można nazwać XIX-wiecznym „celebrytą”. Pisarz był bardzo popularny i rozpoznawalny, gdziekolwiek się pojawił. Jako tak sławna osoba, miał on wielu znajomych wielkiego formatu, a jego kontakty nie ograniczały się wyłącznie do osób, które znał osobiście.