Biała bluzka,Krystyna Janda,fot.R.JaworskiSłynna Biała bluzka z Krystyną Jandą, Lament na Placu Konstytucji oraz inne spektakle Teatru Polonia i Och-Teatru – na taki rarytas zapraszają w sierpniu Teatr Muzyczny w Poznaniu i prezydent Poznania, Jacek Jaśkowiak. Przedstawienia będzie można oglądać od 8 do 15 sierpnia na Dziedzińcu Urzędu Miasta.

– Zaproszenie z Poznania było dla nas bardzo ważne dlatego, że po raz pierwszy od ośmiu lat nie zagramy latem plenerowych spektakli w Warszawie. W czasie wakacji graliśmy tam nawet 60 przedstawień. Dla mieszkańców i turystów stanowiły one stały punkt zwiedzania stolicy. W tym roku nie będzie to możliwe, dlatego z tym większą radością przyjęliśmy zaproszenie prezydenta Poznania. Cieszymy się, że będziemy mogli pokazać poznańskiej publiczności przynajmniej część naszych spektakli – opowiada Krystyna Janda.

Na dziedzińcu, Teatr Krystyny Jandy wystawi aż pięć tytułów. Na otwarcie zobaczymy słynną Białą bluzkę. Oparta na opowiadaniu Agnieszki Osieckiej historia nieszczęśliwej miłości to już spektakl „kultowy”. Choć przedstawienie grane było wielokrotnie w całej Polsce, niezmiennie przyciąga do teatru tłumy wielbicieli talentu Krystyny Jandy.

To samo dotyczy Lamentu na Placu Konstytucji, który od momentu premiery w 2007 roku wystawiono w Warszawie aż 133 razy. Oglądamy historię babci, matki i wnuczki, mówiących o swoich problemach i nadziejach, o sprawach, które mogą się zdarzyć każdemu z nas.

Poznańska publiczność zobaczy też Związek otwarty w reżyserii Krystyny Jandy i Marii Seweryn. To opowieść o małżeństwie napisana przez małżeństwo. Autorem stworzonego z myślą o teatrze ulicznym dramatu jest laureat Literackiej Nagrody Nobla z 1997 roku, Dario Fo oraz jego żona, Franka Rame. Osią tekstu jest kpina i zabawa instytucją małżeństwa, żonglowanie stereotypami odnoszącymi się do natury kobiet i mężczyzn.

Flamenco namiętnie to z kolei spektakl opowiadający o uczuciach i wielkich emocjach. Tekst jest jedynie punktem wyjścia i wprowadza widzów do pełnego pasji świata flamenco, gdzie taniec, śpiew, rytm i dźwięki gitary opowiadają o najgłębszych ludzkich namiętnościach – od bólu i rozpaczy po niewypowiedzianą radość.

Nie zabraknie też propozycji dla najmłodszych widzów, czyli przedstawienia Jaś i Małgosia, do którego choreografię przygotowała dobrze znana w Poznaniu Paulina Andrzejewska. Przeżywając przygody razem z dwójką głównych bohaterów, słuchając pięknych piosenek i pomagając im w wybrnięciu z opresji, młodzi widzowie nauczą się zgodnej współpracy, budowania zaufania, czy rozpoznawania niebezpieczeństwa.

Na wszystkie przedstawienia obowiązują bezpłatne wejściówki. Sponsorem głównym wydarzenia jest firma Aquanet S.A.

Harmonogram spektakli na Dziedzińcu UMP

Biała bluzka – 8 sierpnia o godzinie 20.00

Flamenco namiętnie – 9 i 10 sierpnia o godz. 20.00

Lament na Placu Konstytucji – 11 i 12 sierpnia o godzinie 20.00

Jaś i Małgosia – 13 i 14 sierpnia o godzinie 11.00

Związek otwarty – 13, 14 i 15 sierpnia o godzinie 20.00

[fot. Robert Jaworski]