Borys Godunow - plakat18 czerwca na deskach Teatru Wielkiego w Poznaniu odbędzie się premiera opery Borys Godunow w reżyserii Iwana Wyrypajewa. Spektakl będzie można również obejrzeć 19 i 21 czerwca.

Borys Godunow to muzyczna opowieść o Rosji z przełomu XVI i XVII wieku, a zarazem oparta na faktach refleksja nad konsekwencjami władzy zdobytej za wszelką cenę. Dla reżysera, Iwana Wyrypajewa, idée fixe stał się problem grzechu i winy, zbrodni i pokuty w kontekście prawosławnej kultury i religii. Dzięki scenografii podkreślającej przede wszystkim słowo i muzykę, tekst wybrzmiewa w pełni, a prawdziwy dramat rozgrywa się wyłącznie pomiędzy bohaterami. Inscenizacja, choć zachwyca pięknem i grą świateł, daleka jest od tradycyjnego myślenia o arcydziele Musorgskiego. Reżyser celowo nawiązuje dialog z bogatą tradycją wystawiania Borysa Godunowa, by podkreślić uniwersalne przesłanie jednej z najwspanialszych rosyjskich oper romantycznych.

Kierownictwo muzyczne nad operą objął Gabriel Chmura, kostiumy przygotowała Katarzyn Lewińska, a dekoracje – Anna Met. Autorem choreografii jest Oleg Glushkov.