Fundacja Południe i Centrum Kultury ZAMEK zapraszają od 28 kwietnia na Poznań Tango Salon Festiwal El Giro. Będzie to pierwszy w Polsce Festiwal o tak szerokim zasięgu, promujący wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO, tango argentyńskie.

fcfgdcbh

U podstaw Festiwalu leży idea stworzenia w naszym mieście wydarzenia stanowiącego kulturalny pomost łączący wiele płaszczyzn społecznych: artystów polskich z argentyńskimi, osoby tańczące tango z nietańczącymi miłośnikami kultury argentyńskiej, wreszcie poprzez zajęcia terapeutyczne ‒ osoby sprawne z niepełnosprawnymi.  Festiwal nazwano El Giro, co po hiszpańsku oznacza obrót. Organizatorzy chcą bowiem zaznaczyć odejście od formuły istniejących już w kraju imprez tangowych. W znakomitej większości są one kierowane do wąskiego grona osób tańczących tango. I nie ma w tym nic złego. Fundacja Południe wierzy jednak, że tango argentyńskie to dużo więcej niż tylko taniec. Tango to też muzyka, poezja, kino i, co najważniejsze, okazja do spotkania i przeżywania razem.

Festiwal El Giro obejmuje taniec, muzykę, literaturę, kino oraz integrację społeczną. Do współpracy zaproszono argentyńskich i polskich artystów, by wspólnie realizować ideę wspólnoty i uniwersalizmu gatunku, jakim jest tango. W programie Festiwalu znajdują się między innymi lekcje tanga, przegląd filmów o tematyce tango, prelekcje o literaturze argentyńskiej, seminarium dla DJ-ów grających tango oraz  zajęcia dla osób niepełnosprawnych i niewidomych. Poznań Tango Salon Festiwal El Giro jest przede wszystkim festiwalem integracji kulturalnej.

Po raz pierwszy w Polsce swoją obecnością zaszczyci nas para niewątpliwie najbardziej wpływowych mistrzów tango salon w Argentynie: Carlos Pérez i Rosa Forte. Carlos i Rosa tańczą tango nieprzerwanie od 1950 roku, do teraz dzielą się swoim doświadczeniem w Argentynie i na świecie. Byli nauczycielami siedmiu zwycięskich par Mundialu Tanga w Buenos Aires. Rzesze profesjonalnych tancerzy i pasjonatów tanga z całego świata przybywają na ich zajęcia, by móc się od nich uczyć. W Poznaniu ta znakomita para tancerzy podzieli się swoim doświadczeniem nie tylko w trakcie prowadzonych przez nich warsztatów, ale również podczas zaplanowanej z uczestnikami Festiwalu, interaktywnej pogadanki. Carlos Perez i Rosa Forte są żywą legendą argentyńskiego tanga i z radością opowiadają swoją, nadającą się na scenariusz filmowy, historię.

Gościem Festiwalu będzie również DJ tanga Marcelo Rojas, który zagra podczas milong oraz poprowadzi profesjonalne seminarium dla DJ-ów tango. Marcelo Rojas na co dzień jest redaktorem muzycznym najsłynniejszej stacji radiowej tango w Buenos Aires, Radio „La 2×4”. Wśród uczestników Festiwalu znajdzie się także para argentyńskich tancerzy Jorge Maximiliano Carroz i Amanda Gris, którzy po raz piąty odwiedzą Poznań oraz pochodząca z Warszawy, jedna z najznakomitszych par tańczących tango w Polsce, Marek Matysiak i Beata Maia Gellert.

W Festiwalu udział weźmie około 300 osób z kraju i z zagranicy – tancerze tango z Niemiec, Włoch, Wielkiej Brytanii, Portugalii, Hiszpanii, Szwecji, Finlandii, Francji, Rosji, Słowacji oraz z Argentyny.

Festiwal El Giro zakończy się 2 maja.