TRANSATLANTYK_FESTIVAL_2015_-_plakat_internetTransatlantyk Festival, który już wkrótce przypłynie do Poznania to przede wszystkim spotkanie z filmem: awangardowym, oscarowym, kulinarnym, łóżkowym i dokumentalnym. Festiwal to również spotkania z ludźmi kultury i warsztaty filmowe.

Do Poznania przyjedzie Jarosław Barzan, zdobywca Złotych Lwów za najlepszy montaż filmów Warszawa i Pół serio, 3-krotnie nominowany do Polskich Nagród Filmowych Orły za montaż Bogów, Lejdis i Pitbull  Poprowadzi on warsztat Montaż filmowy – rzecz o twórczej organizacji czasu i przestrzeni w filmie. W trakcie spotkania zapozna słuchaczy z procesem montażu w filmie fabularnym, jego wpływem na ostateczny kształt dzieła filmowego oraz rolą montażysty jako współtwórcy filmu. Warsztat będzie miał charakter wykładu ilustrowanego materiałami filmowymi, które pokażą rozwój montażu filmowego oraz techniki i sposoby używane do zorganizowania czasu i przestrzeni filmowej. Opis działań montażowych, mających na celu uzyskanie zamierzonego efektu w odbiorze filmu, oparty zostanie na takich produkcjach jak Bogowie, Disco Polo, Lęk Wysokości i Lejdis.

W bogatym programie edukacyjnym Festiwalu jest  warsztat polskiej reżyserki, scenarzystki i producentki – Ewy Pytki, która przybliży uczestnikom festiwalu zagadnienie developmentu filmowego. Development filmowy to rozwój projektu filmowego od pomysłu po „dopięcie” budżetu i złożenie pakietu filmowego, czyli dopracowanego scenariusza z zabezpieczonymi prawami, budżetu filmu oraz umów koprodukcyjnych, inwestorskich. W ramach warsztatu Ewa Pytka odpowie na pytania: kim jest scripts doctor i konsultant scenariuszowy, jakie umiejętności są niezbędne do owocnego pitchingu projektu i jak je zdobyć, aby pozyskać wsparcie nadawców telewizyjnych, koproducentów, dystrybutorów i agentów sprzedaży. Opowie także, jak zaplanować wstępne koszty produkcji, jak znaleźć źródła finansowania dla developmentu oraz jak dokonać wyboru pomiędzy koprodukcją krajową a międzynarodową.

Transatlantyk Festival to wyjątkowa okazja do spotkań z uznanymi twórcami ze świata filmu i muzyki. Swoją obecność na jubileuszowej edycji potwierdzili kolejni goście. Poznańska publiczność będzie mogła poznać w tym roku Johna Debney’a, amerykańskiego kompozytora muzyki filmowej, nominowanego do Nagrody Akademii Filmowej za pracę przy filmie Mela Gibsona Pasja. Zdobywca kilkunastu prestiżowych nagród, w tym wielu statuetek Emmy, stworzył muzykę do takich obrazów jak Wyspa Piratów, Inspektor Gadżet, Król Skorpion, Bruce Wszechmogący, Evan Wszechmogący czy Predators.

Do Poznania przyjedzie także Curt Sobel, znany w Hollywood przede wszystkim jako jeden z topowych montażystów dźwięku, ale doceniany również jako kompozytor, producent muzyczny i music supervisor. Jego dorobek obejmuje takie filmyjak: Ryzykowny interes, Oficer i dżentelmen, Ray, Ultimatum Bourne’a, Get on Up i Fantastyczną Czwórkę. Sobel współpracował z największymi sławami świata muzyki i filmu: Francisem Fordem Coppolą, Georgem Lucasem, Robertem DeNiro, Jodie Foster, Princem, Ray’em Charlesem, Keithem Richardsem, Mickiem Jaggerem, Jamiem Foxxem, Santaną czy Cher.

Wśród festiwalowych gości znajdzie się również Shaune Harrison z Wielkiej Brytanii, jeden z najwybitniejszych charakteryzatorów i specjalistów makijażu protetycznego. Pracował przy największych produkcjach przygodowych, fantasy i sci-fi ostatnich lat, m.in. przy serii filmów o Harrym Potterze, Avangers: Czas Ultrona, Kapitanie Ameryka, Gwiezdnych wojnach: Mrocznym widmie, World War Z czy Kodzie Leonarda da Vinci.

W Poznaniu pojawi się także mieszkający w Polsce szwedzki reżyser i operator Magnus von Horn, którego pełnometrażowy debiut Intruz miał swoją premierę na tegorocznym festiwalu w Cannes. Ze Stanów Zjednoczonych przyjedzie Patrick Kennelly, interdyscyplinarny artysta, który pracuje nad filmami, klipami, tworzy performance oraz pokazy sztuk wizualnych.

Udział w spotkaniach, warsztatach i panelach dyskusyjnych jest bezpłatny.