j&h logoWspaniałe, niewiarygodne, budzące zachwyt widowisko muzyczno – taneczne! – z takimi słowami na ustach poznańska publiczność opuszczała widownię Teatru Muzycznego w Poznaniu. W miniony piątek na deskach Teatru miała miejsce wyjątkowa i chyba najważniejsza premiera rozpoczętego niedawno sezonu artystycznego. Najważniejsza nie tylko dla samego Teatru i dla Poznania, ale dla całej Wielkopolski. Broadwayowski przebój Jekyll & Hyde to pierwszy nowoczesny musical zrealizowany w tym Teatrze.

Obrotowa scena, zupełnie nowe nagłośnienie i oświetlenie, a także 140 kostiumów i zdalnie sterowany bezprzewodowy system zmiany scenografii to krok w świat nieznany dotąd publiczności poznańskiej operetki. Teatr, mimo problemów związanych z ograniczoną powierzchnią sceny oraz zaplecza, przygotował spektakl na najwyższym światowym poziomie.

Adaptacja noweli Roberta Louisa Stevensona, zgodnie z legendą, została napisana zaledwie w ciągu trzech dni, a następnie spalona przez autora, który natychmiast przystąpił do spisania jej na nowo. Jekyll & Hyde to historia o walce dobra ze złem, które drzemie w każdym z nas, i z którym każdego dnia toczymy wewnętrzną walkę. Jest to opowieść o doktorze Jekyllu, który po spożyciu magicznego napoju zmienia swoje oblicze. Pod osłoną nocy przemienia się w niebezpiecznego i szalonego Hyde’a, który staje się autorem wielu tajemniczych zbrodni.

W tytułową rolę doktora Jekylla i Edwarda Hyde’a wcielił się znany szerokiej publiczności aktor, wokalista i autor tekstów piosenek – Janusz Kruciński. Na scenie partnerowały mu obdarzona niezwykle mocnym głosem Edyta Krzemień w roli Emmy Carew oraz wcielająca się w postać Lucy Harris, Marta Wiejak, która uwiodła nie tylko Edwarda Hyde’a, ale także wszystkich widzów. Aktorzy zostali wyłonieni podczas castingu przeprowadzonego przez Teatr jeszcze przed wakacjami. Wydaje się jednak, że role, które odegrali na scenie zostały napisane specjalnie dla nich. Doskonałe przygotowanie wokalne i aktorskie zachwyciło poznańską publiczność, która nagrodziła artystów długimi owacjami na stojąco.

2. Janusz Kruciński (dr. Henry Jekyll)  fot. Radosław Lak

Na równie wysokim poziomie, jakiego nie powstydziłyby się największe sceny musicalowe na świecie, wystąpił cały Zespół Teatru Muzycznego w Poznaniu. Zachwycali soliści, ale także cały chór i balet poznańskiego Teatru.

Nad muzyczną stroną spektaklu czuwał urodzony w Poznaniu Piotr Deptuch, który przygotował wyjątkowo dynamiczną inscenizację. Muzyka towarzysząca wszystkim odgrywanym na scenie emocjom doskonale ilustrowała przeżycia bohaterów – strach, przerażenie, namiętność, a także wewnętrzną walkę dobra ze złem. Dodatkowym walorem artystycznym spektaklu był brak dialogów na tzw. ciszy, co było niemałym wyzwaniem nie tylko dla kierownika muzycznego, ale również dla całej orkiestry i aktorów.

7. Chór Teatru Muzycznego w Poznaniu  fot. Radosław Lak

Poznańska inscenizacja musicalu Jekyll & Hyde cieszącego się niesłabnącą popularnością na całym świecie, była drugą odsłoną broadwayowskiego przeboju. Pierwsza polska premiera, w której w tytułową postać również wcielał się Janusz Kruciński, miała miejsce w grudniu 2007 roku w chorzowskim Teatrze Rozrywki. Poznańska realizacja wyróżnia się przede wszystkim dramatyzmem muzycznym, wnikliwą analizą reżysera Sebastiana Gonciarza oraz nowoczesnymi układami choreograficznymi przygotowanymi przez Paulinę Andrzejewską. Mimo ograniczeń wynikających z niedużej sceny w Teatrze, scenograf Mariusz Napierała oraz kostiumografka Agata Uchman stworzyli nie tylko 140 oryginalnych kostiumów, ale również przebogatą i wykonaną z olbrzymim rozmachem scenografię. Na scenie poznańskiego Teatru Muzycznego powstało prawdziwe laboratorium, które w ciągu zaledwie kilku sekund przeobraziło się w klub nocny, aby po pięciu minutach stać się w szpitalem dla obłąkanych.

Muzycznie, tanecznie, wokalnie, a także technicznie musical Jekyll & Hyde jest najgorętszą premierą sezonu artystycznego 2014/2015 w całej Wielkopolsce.

[fot. Radosław Lak, udostępnione przez Teatr Muzyczny w Poznaniu]