Instytut Etnologii i Antropologii Kulturowej UAM przygotował specjalne pokazy filmowe, które uzupełnią bogaty program tegorocznego Festiwalu Ethno Port. W Kinie Pałacowym w Centrum Kultury Zamek zostaną wyświetlone aż trzy obrazy.

WWW

Youssou N’Dour – Miłość do muzyki w reżyserii Elizabeth Chai Vasarhelyi

13,6,2014 godzina 16:00 oraz 14,6,2014 godzina 20:00

Urodzony w Senegalu piosenkarz Youssou N’Dour to najbardziej znana twarz afrykańskiej sceny muzycznej. Wychowywał się w domu, gdzie od pokoleń przekazywano sobie muzyczną tradycję griot – śpiewu mówiącego o rodzinie, historii, polityce i religii. Chcę przypominać ludziom o tym, jak wiele mogą osiągnąć – mówi Youssou, oddany misji odbudowywania samooceny Senegalczyków. Światową popularność przyniósł mu utwór 7 Seconds, zaśpiewany z wokalistką Neneh Cherry. Płyta sprzedała się w 2 milionach kopii i wywołała euforię w Senegalu.

Główną osią dokumentu jest okres powstawania i promocji album Egipt, który był projektem ambitnym, przekraczającym granicę muzyki pop. N’Dour zapragnął uczcić nim święte miejsca i najważniejsze postaci senegalskich muzułmanów. Miała to być muzyka, której Senegalczycy mogliby słuchać w okresie ramadanu, czasie wyciszenia i oddania się religijnej refleksji. Dla wielu z nich płyta stała się jednak naruszeniem tabu. Strach przed krytyką był tak wielki, że ludzie bali się nie tylko słuchać, ale też rozmawiać o płycie. Film Elizabeth Chai Vasarhelyi rejestruje obszerne fragmenty koncertów, pokazuje pasję i zaangażowanie N’Doura w walkę z uprzedzeniami

Passione w reżyserii Johna Turturro

13,6,2014 godzina 20:00 oraz 15,6,2014 godzina 11:00

Neapol to miasto namalowane za pomocą dźwięków. A muzyka stanowi jeden z najważniejszych jego elementów – mówi John Turturro, znany amerykański aktor i reżyser z włoskim rodowodem. Odgrywa on w filmie rolę narratora, próbującego przedstawić widzom muzyczną duszę ukochanego miasta. Neapol to miasto kontrastów, które przez kolejne stulecia przeżyło najazdy Arabów, Normanów i amerykańskich turystów. Z każdej z tych kultur przyswoiło jakiś element i właśnie na tym podłożu wyrosła jedyna w swoim rodzaju muzyczna tradycja. Na wąskich uliczkach Neapolu można usłyszeć prawie wszystko: od melancholijnych, przypominających portugalskie fado pieśni miłosnych, poprzez kiczowate, ale pogodne kawałki rozrywkowe, utwory zaangażowane politycznie i społecznie, aż po reggae.

Passione  to mariaż klasycznego dokumentu i muzycznych impresji, które nadają filmowi niepowtarzalny czar i urok. W kolejnych scenach widzowie poznają przedstawicieli neapolitańskiej sceny muzycznej, którzy, wraz z reżyserem filmu odsłaniają inne oblicze Neapolu –miasta tętniącego muzyką świata.

Ostatni Nomadzi w reżyserii Raúla de la Fuente

14,6,2014 godzina 11:00 oraz 15,6,2014 godzina 18:00

Ostatni nomadzi są dokumentalnym filmem drogi i opowiadają o muzykach z grupy Oreka Tx, grających na jedynym na świecie dwuosobowym instrumencie o nazwie Txalaparta, pochodzącym z Kraju Basków. Reżyser filmu, Raul de la Fuente, tak tłumaczył fenomen tego instrumentu – Txalaparta to symbol baskijskiej kultury, to tradycyjny instrument, którego używamy, aby opowiedzieć o sobie i innych. Oznacza dialog, szacunek, zrozumienie.

Bohaterowie wyruszają w podróż do różnych zakątków świata – Maroka, Indii, Laponii, Mongolii, aby tam szukać nowych, a także zapomnianych, dźwięków. W odwiedzanych miejscach na nowo konstruują Txalapartę z charakterystycznych dla danego regionu materiałów, próbując tym samym ocalić tradycyjne kultury. Widz ma natomiast niepowtarzalną okazję spotkania się z muzyką odległych kultur, dodatkowo przedstawioną w nietypowych aranżacjach.