Dobra córkaNawet najdalsza podróż nie wymaże przeszłości. Żadna ucieczka nie pozwoli zapomnieć o tym, co się wydarzyło. Dokądkolwiek pojedziemy, przeszłość będzie podążać za nami, czaić się w ciemności jak niewidzialny duch, a najgłębsze sekrety ujrzą światło dzienne. Nie ma bowiem nic ukrytego, co by nie miało być ujawnione. Przekonały się o tym bohaterki najnowszej powieści Alexandry Burt, Dobra córka.

Po ogromnym międzynarodowy sukcesie powieści Gdzie jest Mia? Alexandra Burt oddaje w ręce czytelników kolejną, doskonale napisaną i wciągającą historię. O duchach przeszłości, rodzinnych tajemnicach, zagadkowych wydarzeniach, pozornie ze sobą niezwiązanych. Kim są bohaterki powieści? Jaki koszmar przeżyły i dlaczego po wielu latach wracają do demonów z przeszłości? Czy prawda pomoże uleczyć ich chore dusze? A może wydarzyło się zbyt wiele, aby matka i córka mogły odnaleźć spokój?

Dahlia Waller niewiele pamięta ze swojego wczesnego życia, a dzieciństwo kojarzy jej się przede wszystkim z wieczną ucieczką. Obskurne motele, wieczne przeprowadzki, mieszkanie w samochodzie, brak szkoły i przyjaciół, a także ogromna samotność to wszystko, co pamięta. Była też encyklopedia – najwierniejsza zabawka nastolatki, której ekscentryczna i tajemnicza matka zabraniała kontaktów z równieśnikami. Nigdzie nie zostawały na dłużej. Gnane jakąś tajemniczą siłą, wciąż uciekały. Przed czym? Dahlia będąc już dorosłą kobietą postanawia odnaleźć odpowiedź na to trudne pytanie. Po piętnastu latach wraca do niewielkiej miejscowości w Teksasie, aby ponownie spotkać się z matką i zapytać o przeszłość. Czy odkryje prawdę o swoim dzieciństwie?

Dobra córka to powieść nie tylko doskonale napisana, wciągająca czytelnika niemal od pierwszego zdania. To przede wszystkim pełna zwrotów akcji, trzymająca w napięciu historia opowiedziana jednocześnie przez cztery, pozornie obce sobie kobiety. Każda z nich zapamiętała inne obrazy z przeszłości, inaczej je ocenia, ukrywa zupełnie inne demony. Co je tak naprawdę łączy? Zbrodnia? Kara? Wyrzuty sumienia?

Czytelnik podążając za Dahlią Waller odkrywa ponure tajemnice i pełne bólu oraz samotności życie kobiet, które są narratorkami powieści. Wszystkie one zostały okrutnie wplątane w historię mrożącą krew w żyłach czytelnika. Ponura, smutna i bolesna przeszłość powoli jednak wychodzi na światło dzienne, raniąc przy tym i matkę, i córkę. Dobrą córkę – chociaż powrót Dahlii do Aurory nie przynosi ze sobą nic dobrego. Raczej odkrywa niewygodne dla bohaterek tajemnice, które wolałyby pozostać w ukryciu.

Alexandra Burt po raz kolejny udowodnia, że jest mistrzynią budowania napięcia, wrzucania czytelnika w świat mrocznych tajemnic i demonów przeszłości. Autorka ponownie  zaskakuje, zagłębia się wraz z czytelnikiem w świat pełen zagadek i strzępów pamięci, z których bohaterowie próbują zbudować pełny i logiczny zapis wydarzeń. Czy jednak odkryte tajemnice pozwolą im na nowo zbudować własny świat i odkryć własną tożsamość?