480 x 680 mm poster pustyDo Wielkopolski zjechały chóry uniwersyteckie z całego Świata. Artyści z  Ekwadoru, RPA, Filipin, Serbii, Ukrainy, Portoryko oraz oczywiście z Polski, wystąpiły w Auli UAM podczas trzech koncertów finałowych XII Międzynarodowego Festiwalu Chórów Uniwersyteckich Universitas Cantat 2015. 

Festiwal rozpoczął się 31 maja i przez kolejny miesiąc artyści odwiedzali całą Wielkopolskę zarażając jej mieszkańców miłością do muzyki chóralnej. Bo to właśnie ona była najważniejszą gwiazdą Festiwalu. Występy międzynarodowych artystów porwały wielkopolską publiczność, która żwawo i chętnie uczestniczyła w koncertach. Przez ostatnie cztery dni chóry gościły w poznańskiej Auli Uniwersyteckiej, gdzie odbywały się koncerty główne.

Cykl koncertów otworzył wzruszający występ Chóru Kameralnego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Poznańscy artyści przywitali zagranicznych gości wykonując utwory dedykowane poszczególnym krajom biorącym udział w tegorocznym Festiwalu. Dobór repertuaru zachwycił publiczność, a kiedy na scenie zabrzmiał utwór Owo je Srbija, chórzyści z Serbii wstali i zaśpiewali tę pieśń wspólnie z poznańskim Chórem UAM. Po krótkiej przerwie wystąpił Chór Młodzieżowy Switycz z Ukrainy pod batutą dwóch dyrygentek. Młodzi artyści wykonali folkowe pieśni z Ukrainy oraz fragment musicalu Koty. Pierwszy koncert główny zakończył występ Chóru Uniwersytetu w Guayaquil w Ekwadorze, który zaprezentował utwory latynoamerykańskie. Były to zarówno pieśni współczesnych kompozytorów, jak i zaczerpnięte z muzyki popularnej oraz folkloru.

Drugi koncert główny, który odbył się w czwartek, 25 czerwca był zdecydowanie najbardziej emocjonujący. Jako pierwszy na scenie wystąpił Chór Akademicki Studenckiego Centrum Kulturalnego w Niszu w Serbii. Wybrzmiały serbskie pieśni pochodzące z różnych epok oraz reprezentujące różne gatunki muzyczne. Kolejny wykonawca, Chór Kameralny im. Aleksandra Petrorosjana Narodowego Uniwersytetu Technicznego Politechniki Charkowskiej, zachwycił poznańską publiczność. Polityczna sytuacja za naszą wschodnią granicą wpłynęła na dobór repertuaru, a podczas wykonywania Modlytva za Ukrayinui publiczność wstała i oddała hołd ludziom, którzy walczą za wolność swej ojczyzny. Jako ostatni tego wieczoru zaśpiewał Chór Uniwersytetu w Johennesburgu, który zaraził publiczność swoją energią i porwał do wspólnej zabawy.  Ekspresja sceniczna tak inna od tej, do której przywykliśmy podczas występów chórów, repertuar bazujący głównie na utworach folkowych RPA i krajów sąsiadujących, stworzyły mieszankę wybuchową, a owacjom nie było końca.

Trzeci dzień koncertów głównych otworzył Chór Koncertowy Uniwersytetu Portorykańskiego w Arecibo. Na ich występ złożyły się zarówno pieśni sakralne,  świeckie oraz ludowa muzyka latynoamerykańska i popularne piosenki portorykańskie. Następnie na scenę wyszedł Chór Akademicki Uniwersytety im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Największym zaskoczeniem w doborze repertuaru była Małgośka, którą szeroka publiczność zna w wykonaniu Maryli Rodowicz. Chór UAM poradził sobie z tym szlagierem muzyki estradowej koncertowo,  doprawiając muzykę uroczą choreografią. Festiwal zamknął występ Chóru Koncertowego Uniwersytetu Filipińskiego, który jako jedyny bisował, i to dwukrotnie! Ich niesamowicie dynamiczny występ będący połączeniem śpiewu i choreografii zachwycił publiczność. Poza folkowymi piosenkami z Filipin wybrzmiało Skyfall Adele w wykonaniu dyrygent, Janet Sabas-Aracama. Muzycy bisowali utworami  Let it be zespołu The Beatles oraz Con te Partiro z repertuaru Andrea Bocelli.

Koncertom finałowym towarzyszyła ciekawa wystawa Sylwetka Inspiracją. Od grafiki do formy przestrzennej ubioru. Odwiedzający Aulę UAM mogli podziwiać cykl prac autorskich z zakresu grafiki komputerowej i ubioru, a także instalacji. Prezentacja kostiumów wywoływała duże zainteresowanie wśród poznaniaków. Nonszalancka forma, graficzne, czasami futurystyczne kształty i kroje, wyglądały jak wyjęte z pokazu haute cuture, a nie z pracowni uniwersyteckiej.

Międzynarodowy Festiwal Chórów Uniwersyteckich zakończył koncert finałowy, podczas którego wystąpiły wszystkie chóry biorące udział w Universitas Cantat oraz Orkiestra Kameralna Polskiego Radia Amadeus pod dyrekcją Agnieszki Duczmal. Uczestnicy koncertu wykonali premierowo utwór Zuzanny Koziej, Arion.