oblokobujaniePatti Smith zastanawiała się, czy nie zostać malarką, ale ostatecznie uznała, że nie ma do tego drygu. Do świata kultury wdarła się jako wokalistka rockowa i punkrockowa, występująca z zespołem Patti Smith Group. Jej debiutancki album Horsesprzyniósł artystce uznanie w oczach krytyków muzycznych. Płytę, na której Patti łączy muzykę z poezją, uznano za jedną ze stu najważniejszych płyt wszechczasów. Sama artystka uważana jest za jedną z najważniejszych kobiet w historii rocka.

Ale Patti Smith to nie tylko wokalistka. Na co dzień zajmuje się sztuką wizualną oraz poezją. Jej najnowsza na polskim rynku wydawniczym publikacja Obłokobujaniemiała swoją premierę 11 lutego 2014 roku. Jest to druga, po Poniedziałkowych dzieciach, książka Smith przetłumaczona na język polski.

Obłokobujanie to poetycko – prozatorska opowieść o dorastaniu autorki. Urodzona w 1946 roku w Chicago, całe swoje dzieciństwo spędziła w niedużym miasteczku w stanie New Jersey. Trudna sytuacja materialna rodziny spowodowała, że w 1964 roku, po ukończeniu szkoły średniej, Patti rozpoczęła pracę w fabryce samochodów.  Nie było to jednak spełnienie jej marzeń i aspiracji życiowych. Dwa lata później wyjechała do Nowego Jorku, gdzie poznała Roberta Mapplethorpe’a – fotografa, który kilka lat później stał się projektantem okładek jej płyt. W 1969 roku Smith po raz pierwszy odwiedziła Europę. Przez krótki czas występowała a paryskiej trupie teatralnej. Po powrocie do Nowego Jorku związała się z Mapplethorpem. Był to również czas, w którym po raz pierwszy ujawniła swoje zdolności poetyckie. Debiutancki tomik poezji zatytułowany Sevent Heaven ukazał się w roku 1972.

Patti Smith nie została malarką, ale jak niewiele autorek, potrafi malować słowami. Obłokobujanie to krótka autobiografia, w której marzenia, sny i rzeczywistość przeplatają się w taki sposób, że trudno dostrzec rzeczywistość. Dbałość o najmniejsze szczegóły sprawia, że marzenia stają się realne, a szara codzienność zamienia się w sny. Ale jest tu również miejsce na szaleństwo, które zawsze było nieodłączną częścią życia Smith. Zagubiona, żyjąca we własnym świecie artystka, często traciła kontakt z rzeczywistością pozostając w sferze własnych marzeń. Nieodłączną częścią jej życia było zawsze „bujanie w obłokach”, co doskonale widać w najnowszej publikacji.

Obłokobujanie Patti Smith to krótka opowieść o stawaniu się artystką.

Zawsze marzyłam, że kiedyś napiszę książkę, która porwie czytelnika, przeniesie go w inny świat, niedający się zmierzyć ani nawet zapamiętać – to pierwsze słowa Obłokobujania. Wydaje się, że to właśnie ta publikacja stała się spełnieniem marzeń artystki.