Blisko 150 tysięcy uczestników i setki warsztatów, przedstawień, koncertów integrujących integruje wszystkie dziedziny sztuki: literaturę i film, opowieści i malarstwo, muzykę i teatr. Tak prezentuje się w liczbach dziewiętnaście dotychczasowych edycji Biennale Sztuki dla Dziecka. 15 czerwca rozpocznie się kolejna – 20 edycja, w nieco zmienionej formule.

Biennale sztuki dla dziecka jest interdyscyplinarnym artystyczno-edukacyjnym projektem, na stałe wpisanym w artystyczny krajobraz Poznania. To starannie wyselekcjonowane wydarzenia, wybór najciekawszych zjawisk w sztuce dla najmłodszych odbiorców, ale również warsztaty, tworzenie, poznawanie granic własnej kultury i przekraczanie ich. To zaproszenie do spędzania czasu z dziećmi aktywnie, twórczo i kolektywnie, w rodzinie bądź grupie rówieśników.

20-biennale-w-podstawowa

Biennale jest imprezą interdyscyplinarną i wieloaspektową, adresowaną do dzieci, młodzieży i pośrednio, również do dorosłych. Tegoroczna edycja realizowana jest w dwóch częściach. Pierwsza z nich Biennale – Edukacja Gdzie jest muzyka? zrealizowana została w roku 2014, eksponując wątki edukacyjne tematu. Druga, to kompleksowy projekt artystyczny w formie Festiwalu, skupiony wokół inspirującej nazwy: Ocean muzyki.

Wybór tematu i problematyki ma swoje źródło w przekonaniu, że muzyka jest pierwotnym kodem pozwalającym dziecku rozumieć świat i kontaktować się z nim na poziomie emocji i uczuć, pełni więc fundamentalną rolę w jego rozwoju poprzez swą wszechobecność i niezwykłą różnorodność, zarówno w formie jak i treści.

[foto] 20.biennale_event_w przestrzeniach muzykiOcean muzyki zostanie zaprezentowany za pośrednictwem sześciu wysp, którym przyporządkowano odbywające się w jego ramach projekty, skupiające się wokół poszczególnych aspektów tematu. Wyspa budowniczych, gdzie narzędzia muzyczne – instrumenty dawne, współczesne, narzędzia elektroniczne, zabawki dźwiękowe i przedmioty codziennego użytku w rękach artysty i dziecka pozwalają na tworzenie muzyki. Druga z wysp – wyspa odkrywców umożliwia badania terenowe uchem i okiem, zaprasza do tropienia i zbierania dźwięków w przestrzeni naturalnej oraz tworzenie kompozycji z własnych i cudzych zbiorów. Z kolei wyspa nowych wyzwań zaprasza wszystkich, którzy lubią interaktywne zabawy w multimedialnych przestrzeniach. Kolejna wyspa to wyspa dobrej energii, czyli miejsce wyzwalania aktywności muzycznej, radości, spontaniczności, a także pobudzania do refleksji związanej ze źródłami powstawania różnych gatunków muzyki.  Na Wyspie spotkań muzyka łączy ludzi i pokolenia poprzez wyjście do nich na podwórka, ulice, skwery czy nadrzeczną łąkę historycznej dzielnicy Śródka. Wyspa grająca prezentuje muzyczne związki różnych dziedzin sztuki. Pomiędzy wszystkimi wyspami żegluje Statek Obserwatorów, który  transportuje i gości młodych badaczy sztuki dla dzieci oraz dokumentalistów – fotografów, filmowców i dziennikarzy.

[foto]20.Biennale_event_Spij_dobrze_Fot.Piotr_BedlinskiWszystkie wyspy tworzą swoisty archipelag ukazujący różnorodność form i gatunków na oceanie muzyki. Na wyspach prezentowane będą: muzyka tradycyjna, symfoniczna, jazz, sztuka operowa, piosenka poetycka, muzyka elektroakustyczna, muzyka współczesna, muzyka w przestrzeniach multimedialnych oraz w teatrze i filmie. Projekty będą miały różnoraką formę, od koncertów i seansów filmowych, przez spektakle teatralne, instalacje interaktywne, widowisko muzyczne, flash mob, happeningi, aż po różnorodne warsztaty.

Podczas Biennale wystąpią między innymi tacy wykonawcy jak Urszula Dudziak z zespołem Superband, Janusz Radek, Dorota Miśkiewicz, Katarzyna Groniec, czy Orkiestra Filharmonii Kaliskiej pod dyrekcją Adama Klocka – laureata nagrody Grammy.

20. Biennale sztuki dla dziecka potrwają od 15 do 21 czerwca. Wszystkie wydarzenia będą się odbywać w trzech przestrzeniach miasta – w Centrum Kultury Zamek, na Scenie Wspólnej oraz w Bramie Poznania.

Szczegółowy program Biennale jest dostępny tutaj