Dookola_karuzeliczyli_dziecko_potrafiPrzemyslaw_LukaszewW sobotnie przedpołudnie Poznań udowodnił, że potrafi – śpiewać, tańczyć, grać na instrumentach, a nawet stepować. A co więcej, potrafi także, w niezwykle artystyczny sposób, zachęcić publiczność do wspólnej zabawy. Punktualnie o godzinie 11:00 na deskach Teatru Muzycznego w Poznaniu odbyła się premiera musicalu dla dzieci, Dookoła karuzeli, czyli dziecko potrafi.

Spektakl nawiązuje do cyklu widowisk muzyczno-teatralnych Dziecko potrafi, które były wystawiane w poznańskiej Hali Arena w latach 1983-1994. Wśród wykonawców, którzy pojawiali się wówczas na scenie były gwiazdy polskiej estrady – Bohdan Smoleń, Rudi Schubert, Majka Jeżowska, Zbigniew Wodecki, Anna Jurksztowicz, Ryszard Rynkowski czy grupa VOX. Po dwudziestu latach od wystawienia ostatniego spektaklu, Teatr Muzyczny w Poznaniu powrócił do idei musicalu, który bawiąc – uczy, a ucząc – bawi. I trzeba przyznać, że robi to w bardzo artystyczny sposób. Zasady bezpiecznego zachowania się na drodze, numery alarmowe, sposoby gaszenia pożarów, nazwy i dźwięki wybranych instrumentów muzycznych czy podstawowe informacje dotyczące Polski i flagi narodowej są subtelnie wplecione w fabułę, co sprawia, że ich zapamiętanie staje się tak proste, jak nauka krótkiego wiersza. Ważne informacje edukacyjne nie są wyrwane z kontekstu i nachalnie powtarzane przez aktorów, ale stają się integralną częścią spektaklu. To na nich opera się cała akcja, która w zabawny, muzyczny, a czasem nawet komiczny sposób  buduje narrację musicalu. Dookoła karuzeli, czyli dziecko potrafi idealnie wpisuje się w zapomnianą już trochę edukację poprzez zabawę, czym wyróżnia się na tle innych, podobnych wydarzeń organizowanych w Poznaniu, ale również w całej Polsce.

Niewiele jest musicali powstających z myślą o dzieciach i jednocześnie z dziećmi w roli głównej.  Na scenie pojawia się 7 aktorów dorosłych i ponad 30 młodych, utalentowanych i niezwykle kreatywnych dzieci, które śpiewają, tańczą, a nawet stepują. W rolę dyrektora wesołego miasteczka, a jednocześnie przewodnika po świecie karuzeli, wciela się Seweryn Wieczorek. To on zaprasza wszystkie dzieci – zarówno te występujące w spektaklu, jak również te siedzące na widowni, do kolorowego świata piratów, rajdowców, strażaków i muzyków. W kręceniu magiczną karuzelą pomagają mu Łukasz Brzeziński, Przemysław Łukaszewicz, Łukasz Kocur, Jakub Grzelak oraz Ewa Macuga, Marek Behnke i Magdalena Czypicka. Na scenie towarzyszą im najzdolniejsze dzieci w Poznaniu, między innymi Zosia Hardek, Alicja Koga, Wisia Zawieja, Benedykt Cofta, Ignacy Pawelec, Ania Stachowiak, Ula Zawieja, Anastazja Nurek, Martyna Sykulska i Zosia Kieliszewska. Całość dopełnia orkiestra Teatru Muzycznego w Poznaniu pod dyrekcją Jacka Piskorza, który jest również kompozytorem piosenki Balonowa guma.

O sukcesie spektaklu decydują wrażenia najmłodszych widzów, do których adresowany jest musical Dookoła karuzeli, czyli dziecko potrafi. A te zdają się mówić, że sukces jest. Zachwyt najmłodszej publiczności był odczuwalny już podczas premiery – wspólne śpiewanie, klaskanie, głębokie ukłony i okrzyki radości, a także niechęć do opuszczenia widowni po zakończeniu spektaklu potwierdzają tylko, że zespół Teatru Muzycznego w Poznaniu spełnił oczekiwania dzieci. Ale zachwyceni byli również dorośli widzowie, którzy nagrodzili twórców spektaklu oraz pojawiających się na scenie artystów, gromkimi brawami.

Niewątpliwą zaletą musicalu jest jego interaktywność z publicznością. Zupełnie spontanicznie i bez żadnej reżyserii, widzowie, szczególnie ci najmłodsi, stają się integralną częścią świata karuzeli. Nawiązują dialog ze śpiewającymi aktorami i biorą czynny udział w poszczególnych scenach. Zatarcie granicy pomiędzy sceną a widownią było podstawowym zamysłem twórców spektaklu i trzeba przyznać, że wciągnięcie publiczności do wspólnej zabawy udaje się znakomicie. Pomocne okazują się efekty specjalne, dzięki którym widzowie rozpływają się w bańkach mydlanych, zamieniają się w świetliki czy też zostają przyozdobieni barwnymi serpentynami.

Duże brawa za niewątpliwy sukces musicalu należą się Krzysztofowi Deszczyńskiemu, który jest jednocześnie scenarzystą i reżyserem. Wśród twórców spektaklu należy również wymienić Jacka Piskorza, który przygotował nowe aranżacje doskonale znanych starszej publiczności piosenek – Kręć się karuzelo, kręć, Będę strażakiem, czy Piraci, do broni. Autorką scenografii jest Marta Wyszyńska, absolwentka Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu i instruktorka warsztatów scenograficznych dla dzieci.

Spektakl Dookoła karuzeli, czyli dziecko potrafi, chociaż adresowany do najmłodszej widowni, spodoba się również starszym widzom. Obecni trzydziesto- i czterdziestolatkowie z sentymentem wspominać będą widowiska realizowane w latach 80. i 90. w poznańskiej Hali Arena. Dzięki efektom specjalnym i głębokiej interakcji aktorów z publicznością, nawet starsi widzowie poczują się tak, jakby znów byli dziećmi.