Noc MuzeówPrawie 40 instytucji, galerii sztuki oraz organizacji związanych z kulturą weźmie udział w tegorocznej Nocy Muzeów, która odbędzie się w sobotę, 16 maja. To wyjątkowe wydarzenie sprawia, że wiele instytucji przygotowuje bogaty i różnorodny program wydarzeń, które uatrakcyjniają zwiedzanie muzeów i galerii właśnie w tę magiczną noc.

Noc Muzeów, która w symboliczny sposób nawiązuje do Międzynarodowego Dnia Muzeów, cieszy się rosnącą popularnością wśród mieszkańców Poznania i okolic. Z roku na rok liczba uczestników tej niezwykłej imprezy rośnie, osiągając w minionych latach blisko 70 tysięcy. Wystawy, warsztaty, spotkania, prelekcje, a także gry i zabawy dla najmłodszych to tylko wybrane atrakcje z ponad 150 wydarzeń, jakie przygotowują z tej okazji poznańskie instytucje.

Uczestnicy Nocy Muzeów będą musieli wybrać najciekawsze dla siebie miejsca i stworzyć indywidualną trasę zwiedzania. Z pewnością pomoże w tym uruchomiona specjalnie na ten wieczór bezpłatna linia tramwajowa M obsługiwana zabytkowym taborem.

Naszym zdaniem warto w ten wieczór wybrać się do Centrum Kultury Zamek, gdzie odbędzie się kolejne spotkanie z cyklu Zamek reporterów. Gościem będzie Wojciech Jagielski, reporter, wieloletni dziennikarz i korespondent Gazety Wyborczej, a obecnie dziennikarz Polskiej Agencji Prasowej. Autor książek o Kaukazie, Afganistanie, Czeczenii, Ugandzie i Republice Południowej Afryki. Spotkanie, które rozpocznie się o godzinie 17:00 poprowadzi Marcin Jaworski.

W Nowym Kinie Pałacowym będzie można obejrzeć Poznań na celuloidzie – film dokumentalny zmontowany z unikalnych przedwojennych kroniki filmowych. Dokument pokaże codzienne życie miasta w latach 20. i 30. XX stulecia. Seanse odbywać się będą od godziny 19:00 do 23:00, co pół godziny.

Centrum Kultury Zamek nie zapomina również o najmłodszych uczestnikach Nocy Muzeów, dla których przygotowano szereg warsztatów. Podczas spotkania ze skrzynią Kamishibai dzieci wyruszą w orientalną podróż, podczas której poznają piękną Szeherezadę i jedną z jej baśni tysiąca i jednej nocy, Zaczarowana studnia.  Na pamiątkę magicznej i dalekiej podróży uczestnicy otrzymają własnoręcznie wykonany perski dywan.

Trochę starsze dzieci mogą wziąć udział w warsztatach fotograficznych, podczas których dowiedzą się czym jest reportaż i kim jest fotoreporter? Ciekawym wydarzeniem będą również warsztaty z linorytu T-shirt printing, podczas których dzieci wspólnie z rodzicami przygotują linorytowe formy stempli graficznych, które nadrukują na koszulki lub torby.

W Noc Muzeów ulica Święty Marcin odkryje przed swoje mało znane zakątki. Podczas spacerów z przewodnikiem poznać będzie można historię ulicy, usłyszeć o związanych z nią osobach i wydarzeniach. Zwiedzać będzie można także wnętrza budynków, od Zamku Cesarskiego, przez Collegium Historicum, kamienice mieszkalne aż po Kościół Świętego Marcina. Wyjątkową atmosferę muzealnej nocy podkreśli muzyka – wykonywane na żywo fragmenty opery Straszny Dwór usłyszeć będzie można w różnych miejscach wieczornej wędrówki przez ulicę.

Warto w Noc Muzeów zajrzeć również do Muzułmańskiego Centrum Kulturalno-Oświatowego, gdzie w godzinach od 18.00 do 23.00 będzie czynny kącik do zrobienia sobie tatuażu henną na dłoniach, kącik gdzie będzie można otrzymać napisane pismem arabskim na ozdobnym papierze swoje imię, stoisko z książkami o tematyce islamskiej i kulturze muzułmańskiej. W namiocie na zewnątrz znajdować się będzie minibar z kawą arabską, herbatą marokańską, daktylami – będzie można również spróbować typowych dań kuchni muzułmańskiej. Ponadto w Centrum odbędą się pokazy tradycyjnego tańca palestyńskiego dabke w regionalnych strojach, pokazowa lekcja języka arabskiego, warsztat z kaligrafii arabskiej i spotkanie z poezją arabską rodem z Andaluzji, której towarzyszyć będzie ilustracja muzyczna.

Noc Muzeów to jednak przede wszystkim spotkania z kulturą i sztuką, która na co dzień obecna jest w poznańskich muzeach. Już o godzinie 19:00 w Muzeum Narodowym będzie można podziwiać ilustracje najpiękniejszych baśni takich autorów jak bracia Grimm czy Hans Christian Andersen. Uczestnicy przyjrzą się temu, w jaki sposób wyobraźnia artysty interpretuje słowo w zależności od czasu oraz miejsca, w którym tworzy.

Również w Muzeum Narodowym będzie można posłuchać prelekcji dr Ingi Głuszek, która odkryje tajemnice egipskich sarkofagów. Dla starożytnych Egipcjan śmierć oznaczała oddzielenie się elementów duchowych  – ba i ka – od ciała. Jednak duch człowieka po śmierci nadal żył w łączności z ciałem i w zależności od niego. W ten sposób sarkofagi egipskie stały się nie tylko miejscem spoczynku ciała, ale również mieszkaniem dla ducha i wypełnione były magicznymi znakami i formułami, które zapewniały dalsze szczęśliwe życie zmarłemu. Te wszystkie rytuały, mumie zwierząt i sarkofag z Iret-Hor-iru zostaną zaprezentowane słuchaczom podczas prezentacji Tajemnice egipskich sarkofagów.

Muzeum Historii Miasta Poznania zaprasza na wystawę Poznań jakiego nie znasz, która będzie czynna do późnych godzin nocnych. W ramach Nocy Muzeów zostanie pokazana prezentacja multimedialna złożona z kilkudziesięciu slajdów z widokami miasta, które są mało znane szerszemu gronu odbiorców.

Miejscem, w którym będzie można poczuć klimat odległych zakątków świata będzie tej nocy Muzeum Etnograficzne. Wśród wielu przygotowanych atrakcji na szczególną uwagę zasługują prezentacja wielkopolskiej twórczości ludowej oraz ludowych zespołów i solistów – uczestników XIV Ogólnopolskich Konfrontacji Kapel Dudziarskich, a także pokaz strojów i kapeluszy z różnych zakątków świata.

Bogaty i bardzo zróżnicowany program tegorocznej Nocy Muzeów sprawia, że z pewnością każdy znajdzie w nim coś dla siebie.

Szczegółowy program wydarzeń jest dostępny tutaj