Bezwstydny plakatBezwstydny Mortdecai

Gatunek: komedia

Produkcja: USA

Reżyseria: David Koepp

Obsada: Johnny Depp, Gwyneth Paltrow, Paul Bettany…

Dystrybutor: Monolith Films

Mortdecai  to zblazowany arystokrata żyjący z handlu sztuką. Wśród płci pięknej znany jest ze swego uroku oraz najbardziej zniewalającego wąsa na Wyspach Brytyjskich. Pewnego dnia wpada na trop zaginionego obrazu Goi zawierającego wskazówki pozwalające przejąć konto bankowe pełne zrabowanego złota. Mortdecai z właściwym sobie wdziękiem i nonszalancją rusza tropem obrazu flirtując przy tym z niemal każdą napotkaną pięknością. Apetyt na skarb ma jednak także rosyjski oligarcha, amerykański miliarder i pewien tajemniczy terrorysta. Największym rywalem Mortdecaia okaże się jednak jego dawny kolega, a obecnie agent wywiadu Alistair Martland, który ma chrapkę nie tylko na obraz Goi, ale także na piękną żonę Charliego – Johannę.

 

Birdman plakatBirdman

Gatunek: dramat

Produkcja: USA

Reżyseria: Alejandro González Iñárritu

Obsada: Michael Keaton, Zach Galifianakis, Edward Norton…

Dystrybutor: Imperial – Cinepix

Czarna komedia wreżyserii Alejandro Gonzáleza Iñárritu, twórcy filmów: Amores perros, Babel i 21 gramów. Tragikomiczne perypetie aktora, który niegdyś zyskał sławę jako bohater serii hollywoodzkich filmów o komiksowym superbohaterze, a teraz próbuje wystawić na Broadwayu sztukę we własnej adaptacji i reżyserii, z sobą samym w roli głównej. Jeśli chce doprowadzić do premiery, musi stawić czoło licznym przeciwnościom losu i własnemu ego, odzyskać zaufanie bliskich, odbudować zrujnowaną karierę i odnaleźć siebie.

Carte Blanche plakatCarte Blanche

Gatunek: dramat

Produkcja: Polska

Reżyseria: Jacek Lusiński

Obsada: Andrzej Chyra, Urszula Grabowska, Arkadiusz Jakubik…

Dystrybutor: Kino Świat

Inspirowana prawdziwymi wydarzeniami, poruszająca historia nauczyciela z liceum, który – aby zachować ukochaną pracę i przygotować uczniów do matury –  ukrywa przed światem, że stopniowo traci wzrok.

Kacper, uwielbiany przez uczniów nauczyciel historii z liceum, zaczyna stopniowo tracić wzrok. Diagnoza lekarska nie pozostawia złudzeń. Mężczyźnie, z powodu wady genetycznej, grozi trwała ślepota. Początkowo załamany, ostatecznie postanawia ukryć przed światem zewnętrznym problemy zdrowotne, aby zachować pracę i doprowadzić swoich uczniów do matury. Jedynym powiernikiem tajemnicy nauczyciela zostaje jego najlepszy przyjaciel Wiktor. Kacper, zmagając się z nową sytuacją i nowymi wyzwaniami, nawiązuje bliską przyjaźń z koleżanką z pracy i próbuje pomóc zbuntowanej uczennicy, Klarze, która ukrywa swój własny sekret.

Cuda plakatCuda

Gatunek: dramat

Produkcja: Niemcy / Szwajcaria / Włochy

Reżyseria: Alice Rohrwacher

Obsada: Maria Alexandra Lungu, Sam Louwyck, Alba Rohrwacher…

Dystrybutor: Gutek Film

Kiedy lato dobiegnie końca nic już nie będzie takie samo w życiu Gelsominy i jej trzech młodszych sióstr. Dziewczyna mieszka z dala od cywilizacji, w ukrytym zakątku na włoskiej prowincji, gdzie trudno jeszcze spotkać turystów. To właśnie tutaj przenieśli się jej rodzice, dawni członkowie hippisowskiej komuny, by żyć blisko natury i chronić swoje dzieci przed „upadkiem świata”.

Tego lata, jak co roku, większość dni będzie upływała rodzinie na tradycyjnej produkcji miodu, z której z trudem udaje im się związać koniec z końcem. Jednak po raz pierwszy surowe reguły narzucone przez ojca ulegną rozluźnieniu. Gelsomina marzy bowiem, by uratować rodzinę przed bankructwem i zdobyć wielką nagrodę w telewizyjnym teleturnieju prowadzonym przez tajemniczą Milly Catenę. Choć stoi to w całkowitej sprzeczności z poglądami i wartościami, które do tej pory wpajał jej ojciec, dziewczyna za wszelką cenę będzie starała się przekonać go do tego pomysłu.

Zwycięzca Grand Prix na festiwalu w Cannes. Film, który oczarował członków jury: Jane Campion oraz Sophię Coppolę, a Nicolasa Windinga Refna poruszył do łez. Cuda młodej reżyserki Alice Rohrwacher opowiadają prawdziwą historię jej dorastania w ekscentrycznej rodzinie, mieszkającej w wielkim, starym domu w Toskanii.

Czarny węgiel plakatCzarny węgiel, kruchy lód

Gatunek: thriller

Produkcja: Chiny

Reżyseria: Yi’nan Diao

Obsada: Fan Liao, Lun Mei Gwei, Xuebing Wang…

Dystrybutor: Aurora Films

Czarny węgiel, kruchy lód to błyskotliwy, nastrojowy kryminał, nawiązujący do klasyków kina noir i przewrotnych gangsterskich filmów z Hong Kongu. W kilkunastu fabrykach, rozproszonych po całej prowincji, w transporcie węgla odnalezione zostają fragmenty ludzkiego ciała. Policja podejrzewa pracowników firmy przewozowej. Przy próbie aresztowania padają strzały – oprócz podejrzanych ginie dwójka policjantów. Prowadzący akcję Zhang Zili zostaje odsunięty od obowiązków. Pięć lat później, pogrążony w nałogu alkoholowym, trafia przypadkiem na dawnego współpracownika. Okazuje się, że w sprawie pojawiło się kilka nowych tropów, prowadzących do jednej kobiety – prześladowanej, a może chronionej przez tajemniczego mordercę.

Hiszpanka plakatHiszpanka

Gatunek: film akcji / kryminał

Produkcja: Polska

Reżyseria: Łukasz Barczyk

Obsada: Crispin Glover, Artur Krajewski, Jakub Gierszał…

Dystrybutor: Vue Movie Distribution

Hiszpanka to zrealizowana z rozmachem opowieść o zapomnianym w polskiej historii, jedynym zwycięskim powstaniu – Powstaniu Wielkopolskim. Hiszpanka opowiedziana jest w konwencji komediowo-sensacyjnej.

Bohaterami filmu są postacie rzeczywiste i fikcyjne. Wśród nich są zarówno bohaterowie zafascynowani nadprzyrodzonymi siłami, mistycyzmem i spirytyzmem, jak i racjonalni przedsiębiorcy, wojskowi i polityczni stratedzy planujących walkę o niepodległość.

W Hiszpance nic nie jest oczywiste, ponieważ do wyzwoleńczej walki włącza się grupa telepatów. Siły zbrojne stają na równi z siłami umysłu.

– Film nie jest wiernym odzwierciedleniem wydarzeń– tłumaczy reżyser filmu Łukasz Barczyk – Historia potraktowana jest tu z dystansem. My jej nie odtwarzamy, ale tworzymy – chcemy pokazać historię jako zagadkę, coś, co podobnie jak rzeczywistość kreowane jest przez umysł i punkt widzenia.

Dlatego Hiszpanka korzysta z kilku gatunków – komedii, sensacji czy kryminału.

W warstwie estetycznej i znaczeniowej film odwołuje się bezpośrednio do osiągnięć ekspresjonizmu niemieckiego i atmosfery epoki – wszechobecnego poczucia schyłku starego świata i narodzin nowego, lęku przed zmianą i dążeniem do niej.

W roli głównej zobaczymy Jana Frycza jako jednego z najsłynniejszych polskich pianistów i polityków – Ignacego Jana Paderewskiego, który w dramatycznych okolicznościach próbuje dotrzeć do Polski. Zamierza mu w tym przeszkodzić pracujący dla pruskiej armii mroczny Doktor Abuse. W grupie spirytystów ratujących Mistrza przed atakiem medium znajdują się kochankowie gotowi poświęcić wszystko – dla wolności Ojczyzny i dla siebie nawzajem.

Mały Quinquin plakatMały Quinquin

Gatunek: dramat

Produkcja: Francja

Reżyseria: Bruno Dumont

Obsada: Alane Delhaye, Lucy Caron, Bernard Pruvost…

Dystrybutor: Stowarzyszenie Nowe Horyzonty

Mały Quinquin, czteroodcinkowy serial kryminalny Bruno Dumonta, to według krytyków magazynu Cahiers du Cinéma najlepszy film 2014 roku.

Wiejską okolicą wstrząsa seria morderstw: poćwiartowane szczątki zabójca chowa w krowich trzewiach. Śledztwo prowadzi dwójka ekscentrycznych policjantów, a ich poczynania obserwuje tytułowy mały Quinquin, okoliczny łobuziak.

Poczucie humoru Dumonta jest specyficzne, ale działa. Na ekranie komizm miesza się z tragizmem, nieustępliwością spojrzenia i wyczuleniem na środowiskowe i społeczne animozje.

Dumont przedstawia w swoim projekcie francuską prowincję, którą wstrząsa seria brutalnych morderstw: poćwiartowane szczątki ludzkie odnalezione zostają w ciele krowy. Na poszukiwanie mordercy rusza para ekscentrycznych policjantów, zagłębiających się stopniowo w grzeszki i tajemnice mieszkańców. Poprzez formę absurdalnej komedii, burleski i ironii serial porusza bardzo aktualne we Francji tematy społeczno-polityczne takie jak: imigranci, rasizm i terroryzm oraz zagląda w najbardziej mroczne zakamarki ludzkiej duszy.

Siódmy syn plakatSiódmy syn

Gatunek: fantasy

Produkcja: Chiny / Kanada / USA / Wielka Brytania

Reżyseria: Sergey Bodrov

Obsada: Jeff Bridges, Ben Barnes, Julianne Moore…

Dystrybutor: United International Pictures Sp z o.o.

Film jest ekranizacją pierwszego tomu książki fantasy dla młodzieży autorstwa Josepha Delaneya. Opowiada historię 13-letniego chłopca, który zostaje oddany pod opiekę tajemniczemu mężczyźnie, od którego uczy się pokonać ciemne moce. Chłopiec musi stawić czoła wielu niebezpieczeństwom.