córka carycyJest rok 1917. Rosyjska rodzina carska wzbudza coraz więcej niechęci w biedniejącym społeczeństwie. Robotnicy buntują się przeciw wykorzystywaniu ich do ciężkiej, wręcz niewolniczej pracy. Coraz częściej wychodzą na ulice Sankt Petersburga i nawołują do wystąpienia przeciw carowi Mikołajowi II oraz jego dyktatorskim rządom. Rewolucja, która ma zmienić sytuację robotników dosłownie wisi w powietrzu. Straty wojenne, jakie poniosło społeczeństwo rosyjskie, tylko pogarsza sytuację cara. Jego nieudolne rządy, nieumiejętność podejmowania decyzji oraz tyrania i masowe aresztowania przeciwników politycznych zmuszają naród do działania.

Rząd mający swoją siedzibę w Moskwie zmusza Mikołaja II do abydkacji. Car, jego małżonka Aleksandra, cztery córki Olga, Maria, Anastazja, Tatiana, syn Aleksy oraz cała służba zostają uwięzieni w pałacu w Carskim Siole, który natychmiast przemianowano na Dom Ludowy. Przez cały czas są pilnowani przez wojsko, które bacznie obserwuje ich każdy ruch, każdy krok. I tak, jak wcześniej car Mikołaj II tyranizował społeczeństwo, tak teraz żołnierze dokonują zemsty na byłym władcy i jego rodzinie, upokarzając ich dzień po dniu. Carska rodzina traci dostęp do owoców, ekskluzywnych importowanych produktów żywnościowych, ale także traci swobodny dostęp do kuchni. Ich posiłki zaczynają przypominać, te którymi wcześniej musieli się zadowalać biedni robotnicy. W sierpniu 1917 roku tracą także pałac w Sankt Petersburgu – Piotrogrodzie i zostają wywiezieni w głąb Syberii. Rząd rosyjski twierdzi, że jest to jedyna możliwość, aby Mikołaj Romanow i jego żona pozostali przy życiu. Coraz większa grupa rewolucjonistów stawia sobie bowiem za cel wymordowanie carskiej rodziny. Wywiezieni do małego miasteczka Tobolsk położnego na północy, tracą kontakt z przeszłością. Ale i tam, mimo przychylności mieszkańców i mniszek z pobliskiego monastyru Iwanowskiego, nie mogą się czuć swobodnie. Przez cały czas pilnują ich bowiem żołnierze.

Obalenie cara nie poprawiło i nie uspokoiło sytuacji w kraju. Rząd Tymczasowy toczy bój o władzę z Sowietem i Radą Robotników i Żołnierzy, gdzie coraz większym popraciem cieszą się bolszewicy. Car Mikołaj II i jego rodzina są w coraz większym niebezpieczeństwie. Wydaje się, że śmierć czeka na nich tuż za rogiem. Tatiana, najbardziej zaangażowana w życie polityczne i społeczne, planuje ucieczkę. Niestety, mimo przygotowania doskonałego planu i zadbania o wszelkie szczegóły, żołnierze odkrywają podstęp. Latem 1918 roku, w Jekaterynburgu, odległej miejscowości na Syberii, rostrzeliwują wszystkich członków carskiej rodziny. Dynastia Romanowów przestaje istnieć. Ale czy na pewno?

Carolly Erickson, autorka książki Córka Carycy przedstawia nieco inną od powszechnie znanej wersję wydarzeń z letniej nocy 1918 roku. Bohaterka książki, Tatiana Romanowa przeżyła masakrę w Jekaterynburgu i razem ze swoim ukochanym opuściła Rosję. Spokój odnalazła w dalekiej Kanadzie, gdzie dożyła późnej starości. To dzięki niej poznajemy historię ostatnich lat panowania carskiej rodziny.

Autorka łączy miejsca, postaci i wydarzenia historyczne z fikcją literacką w tak doskonały sposób, że trudno wskazać, co jest prawdą, a co podsunęła wyobraźnia pisarki. Obok cara Mikołaja II i jego żony, pojawiają się ojciec Grigorij, powszechnie znany jako Rasputin, Lenin, a także władcy królewscy zachodniej Europy. I chociać trudno mówić o Córce Carycy, że jest książką historyczną, to jednak w bardzo realistyczny sposób ukazuje Rosję czasów Rewolucji. Rosnące niezadowolenie społeczne oraz szerzący się bunt, które doprowadziły do obalenia cara i przejęcia władzy przez bolszewików, są wydarzeniami, które historia zna bardzo dobrze. Pozostawienie Tatiany Romanowej przy życiu i przekazanie jej roli narratorki tylko uwiarygodniły przedstawioną opowieść.

Córka Carycy stanowi doskonały obraz Rosji przełomu XIX i XX wieku, poczynając od przegranej wojny z Japonią, aż po rok 1918 i przejęcie władzy przez bolszewików. Opowiedziana prostym, ale również barwnym językiem jest doskonałą lekturą na upalne popołudnia spędzane w cieniu parkowego drzewa.

Współpraca

grupa_Publicat-1500px