W dniach 17 – 19 października w klubie Blue Note w Poznaniu odbędzie się pierwszy konkurs dla instrumentalistów jazzowych oraz wokalistów z kręgu jazzu, bluesa, soulu, funku i piosenki autorskiej. W ramach konkursu odbędą się również spotkania i koncerty uznanych na świecie muzyków jazzowych.

17 października na scenie wystąpi Piotr Wyleżoł Trio. Gościem specjalnym koncertu będzie kompozytor – przewodniczący jury Blue Note Poznań Competition, Krzesimir Dębski.

Piotr Wyleżoł prowadzi autorskie Trio od początku swojej kariery muzycznej. Poza liderem tworzą go: Michał Barański /kontrabas/ i Łukasz Żyta /perkusja/. Trio w niezmienionym składzie występuje od ponad 10 lat, co jest niezwykle rzadkie na polskiej scenie jazzowej. Dyskografia zespołu to trzy studyjne albumy, które spotkały się z bardzo dobrym przyjęciem przez słuchaczy oraz zyskały wiele pochlebnych opinii w prasie muzycznej.

Krzesimir Dębski – kompozytor, skrzypek jazzowy i dyrygent. Jako lider String Connection koncertował w niemal całej Europie, a także w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Występował na największych festiwalach jazzowych: w Baden-Baden, Paryżu, Hadze, Helsinkach, Berlinie, Montrealu, Reno, Norymberdze, Bilbao, Budapeszcie i podczas Jazz Jamboree w Warszawie.

Koncert Piotra Wyleżoła i Krzesimira Dębskiego rozpocznie się o godzinie 21:00.

W ramach Blue Note Poznań Competition odbędzie się również koncert jednego z przodujących, młodych, amerykańskich trębaczy jazzowych, Jeremy’ego Pelta. Artysta już na początku swojej kariery związał się z Mingus Big Band, co z czasem zaowocowało współpracą z największymi sławami jazzu. Znaleźli się wśród nich tacy artyści, jak Ravi Coltrane, Vincent Herring, John Hicks, Lonnie Plaxico, Cedar Walton, czy Nancy Wilson.

Jeremy Pelt nagrał 10 albumów pod swoim nazwiskiem i odbył światowe trasy koncertowe z różnymi zespołami, odwiedzając największe festiwale jazzowych i największe sala koncertowe. Nagrania i występy Pelta zdobyły przychylność krytyków, zarówno krajowych, jak i zagranicznych. Jego sylwetka została opisana w Wall Street Journal przez legendarnego autora i producenta jazzowego, Nata Hentoffa.

Koncert Jeremy Pelt Quartet odbędzie się w sobotę,  18 października o godzinie 21:00.