9.-M.Walewska--Iza-Grzybowska.-Courtesy-VOYK-1600x2397W Teatrze Wielkim w Poznaniu rozpoczyna się właśnie nowy sezon artystyczny, który zainauguruje opera Carmen w reżyserii Denisa Kriefa.

Kontrowersyjna inscenizacja dzieła Bizeta wciąż wzbudza w poznańskim środowisku wiele emocji. Część dziennikarzy muzycznych zarzuca autorom poznańskiej interpretacji jednej z najpopularniejszych oper na świecie brak emocji i nudę bijącą ze sceny. Osobiście nie zgadzam się z tą opinią, ale nie zamierzam nikogo pozbawiać prawa do własnej oceny spektaklu. Warto jednak podkreślić, że zaledwie kilka miesięcy od premiery, poznańska Carmen po raz kolejny zmieni swoje oblicze. A wszystko za sprawą Małgorzaty Walewskiej, która, obok Heleny Zubanowicz, wcieli się w tytułową postać. Artystka pojawi się na deskach Teatru Wielkiego już w sobotę, 20 września.

Dzień później w poznańskiej operze odbędzie się spotkanie z cenioną na całym świecie mezzosopranistką. Solistka ma w swym dorobku występy w największych rolach operowych – Royal Opera House czy Metropolitan Opera w Nowym Jorku. Młgorzata Walewska jest również laureatką licznych nagród i wyróżnień. W 1999 roku została zaliczona przez amerykański tygodnik Time do grona dziesięciu najsławniejszych Polaków jako jedna z gwiazd, które oświetlą Polsce drogę w następne tysiąclecie.

Spotkanie z Małgorzatą Walewską odbędzie się w niedzielę o godzinie 16:00, we foyer I piętra poznańskiego Teatru Wielkiego.

Poznańską odsłonę Carmen Georgesa Bizeta w reżyserii Denisa Kriefa i pod kierownictwem muzycznym Bassema Akiki będzie można obejrzeć i posłuchać 19, 20 i 21 września.

[fot. Iza Grzybowska – Courtesy]