Znamy już laureata Glocal Hero Award tegorocznej edycji Festiwalu Transatlantyk. Została nią wybitna filozofka i działaczka społeczna, krytyczka postkolonializmu i niestrudzona badaczka tematyki globalizacji i imperializmu – prof. Gayatri Chakravorty Spivak.

Laureatka Nagrody Kioto 2012 w kategorii sztuki i filozofii, oraz Nagrody Padma Bhushan 2013, prof. Gayatri Chakravorty Spivak swoje życie poświęciła działaniom antykolonialnym i zgłębianiu zagadnień związanych z rozwojem imperializmu i globalizacji. Jest autorką licznych publikacji poświęconych tym problemom. Szkoli także nauczycieli i kieruje rolnictwem ekologicznym w zachodnim okręgu Birbhum, w Zachodnim Bengalu, w Indiach.

Aktualnie zajmuje się tematyką inicjatyw konsorcjalnych, kontynentalnej Afryki, himalajskich inicjatyw badawczych Katmandu-Kalkuta-Kunming, zagadnieniem wspólnej globalności myślenia na przykładzie Indii Francuskich i Senegambii.

prof. G. Spivak

Praca całego jej życia łączy się z tematem poruszanym w obrazie Rozważania o przemocy, który zostanie zaprezentowany podczas tegorocznej edycji Festiwalu. Dokument porusza problem niszczycielskiego wpływu zachodniej polityki postkolonialnej na kulturę i lokalne społeczności Afryki. Film Rozważania o przemocy pokazywany był już na Sundance i w Berlinie – za każdym razem przy pełnych salach. Obraz składa się z niepublikowanych dotąd materiałów filmowych szwedzkiej telewizji, pokazujących „wtórną kolonizację” Afryki w latach 60. i 70. Fragmenty manifestu, stanowiące narrację filmu, czyta Lauryn Hill – sama będąca znaną aktywistką na rzecz podnoszenia świadomości Zachodu co do tego, jak wygląda sytuacja Afryki. Wstęp do filmu wypowiada prof. Gayatri Chakravorty Spivak.

Przyznając tytuł Transatlantyk Glocal Hero Organizatorzy szukają wybitnych umysłów, które wbrew wszystkiemu rozpoczynają ważną dla świata batalię, a efekty ich lokalnych działań zaczynają mieć globalny wpływ na kontekst życia wielu ludzi. Swoją postawą uczą, że każdy człowiek ma moc i obowiązek starać się zmieniać otaczający świat. Najważniejsza nagroda festiwalu – Transatlantyk Glocal Hero Award – przyznawana jest tym, których odwaga, pasja i życiowa misja zmieniły oblicze Świata. Profesor Gayatri Chakravorty Spivak idealnie wpisuje się w ideę Transatlantyk Festival Poznań.

Festiwal Transatlantyk rozpocznie się już 08 sierpnia.

[fot. materiały prasowe Organizatora Festiwalu]