Animator_2014_pion_bez logotypówW czwartkowy wieczór zakończył się 7. Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych Animator. Podczas uroczystej Gali, która odbyła się w Centrum Kultury Zamek międzynarodowe jury konkursowe ogłosiło i nagrodziło tegorocznych laureatów.

Złoty Pegaz za konsekwentne rozwijanie języka, którego mgliste oniryczne formy tworzą czytelny i ogólny przekaz oraz za umiejętne użycie muzyki w budowaniu napięcia niegasnącego w żadnej sekundzie mozolnej sennej narracji otrzymał film Unmistaken Hands: Ex Voto F.H. Stephena & Timothy’ego Quay. Film stworzony został w technice poklatkowej animacji kukiełkowej, z której Bracia Quay słyną od lat. Jest oparty na dziełach urugwajskiego pisarza Felisberto Hernandeza, często nazywanego ojcem realizmu magicznego.

Srebrny Pegaz za skuteczne budzenie sprzecznych emocji absurdalnymi obrazami świata, w którym panują odmienne prawa natury otrzymał obraz Symphony No. 42 Réka Bucsi.  Film przyjmuje niekonwencjonalną narrację. Przedstawia subiektywny świat w 47 scenach. Małe zdarzenia, przeplatane skojarzeniami, wyrażają irracjonalny związek tego, co nas otacza. Surrealne sytuacje opierają się na interakcji człowieka z naturą.

Brązowy Pegaz za stworzenie romantycznej, niepokojącej wizji złożoności problemów jednostki i świata zdobył film É IN MOTION NO.2 Sumito Sakakibara.  Animacja w cykliczny sposób, poprzez serię obrazów ukrytych we wspomnieniach artysty i takich, które dryfują między słowem a ciszą, stara się ukazać i przywołać emocje.

Nagrodę za film pełnometrażowy otrzymał obraz Rocks in my pocket Signe Baumane. Jest to osobista opowieść autorki o kobietach z jej rodziny, o niej samej oraz o walce z szaleństwem. Film porusza kwestię do jakiego stopnia nasza genetyka determinuje to kim jesteśmy i czy można przechytrzyć DNA. Animacja jest pełna wizualnych metafor, surrealnych obrazów i osobliwego poczucia humoru. Animowana opowieść o sztuce, kobietach, dziwnych odważnych historiach, łotewskim akcencie, historii, naturze, przygodzie.

Nagrodę publiczności zdobył argentyńsko – francuski film Padre w reżyserii Santiago ‚Bou’ Grasso.

Ceremonię zakończenia 7. Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych Animator uświetnił pokaz czterech filmów o Różowej Panterze z muzyką na żywo. Projekcje miały związek z 50-leciem istnienia tej słynnej animowanej postaci. O muzyczną stronę filmu zadbał Nik Phelps & The Sprocket Ensemble.