Transatlantyk 2013_Kino Kulinarne_ fot. mat. prasoweCzwarta edycja cieszącego się ogromną popularnością Festiwalu Transatlantyk rozpocznie się już za niecały miesiąc. Jedną z bardziej wyczekiwanych sekcji imprezy jest Kino Kulinarne, które łączy  seanse filmowe z wyjątkowymi, ekskluzywnymi kolacjami przygotowywanymi przez najlepszych szefów kuchni.

Ideą Kina Kulinarnego jest dostrzeżenie analogii pomiędzy sztuką filmową – obrazem i muzyką, a procesem kulinarnej kreacji, zaś kluczem jest odbiór angażujący absolutnie wszystkie zmysły. Pytania zadawane na ekranie chcemy utrwalić wyjątkowym doznaniem, zapisać na zawsze w pamięci naszych gości. Poprzez Kino Kulinarne propagujemy zdrową, czystą, tradycyjną żywność, w opozycji do GMO i masowej przemysłowej produkcji – twierdzi Jan A.P. Kaczmarek, twórca Festiwalu Transatlantyk.

Jednym z prezentowanych w tym bloku filmów będzie obraz hinduskiego reżysera Rotesha Batry, który będzie gościem pierwszego kulinarnego wieczoru. Smak curry to opowieść o dwojgu ludzi z Mumbaju, dla których życie jest jak więzienie. Ona uwięziona jest w małżeństwie, on w swojej przeszłości. Pewnego dnia źle zaadresowana przesyłka sprawi, że ścieżki ich życia się przetną. „Smak curry” to także opowieść o Mumbaju, niezwykłym mieście, w którym od 120 lat istnieje wyjątkowy system dostarczania posiłków. Zajmują się tym dabbawallahsowie, specjalni kurierzy, zawożący obiady przygotowane przez żony w domowych kuchniach do pracujących w biurach mężów. Dabbawallahsowie znani są z niezwykłej precyzji – tylko jeden obiad na milion trafia do niewłaściwego odbiorcy.

Historia, którą opowiadam w moim filmie zaczyna się właśnie od tej jednej na milion źle dostarczonej przesyłki z obiadem i pokazuje, że nadzieja często przychodzi z najmniej spodziewanych miejsc. Ten mały cud w wielkim mieście sprawi, że bohaterowie staną się kimś więcej niż tylko pudełkami z obiadem – mówi reżyser.

Ila, wciąż młoda i piękna kobieta, od lat prowadząca życie gospodyni domowej, postanawia dodać trochę koloru swojemu bezbarwnemu małżeństwu zgodnie z maksymą „przez żołądek do serca”, a mają jej w tym pomóc kulinarne talenty. Ma wielką nadzieję, że nowa potrawa, której smak doprowadziła do doskonałości, wzbudzi żywą reakcję wiecznie nieobecnego męża. Specjalna przesyłka z jedzeniem, wysłana do niego do biura, przez pomyłkę trafia w ręce innego mężczyzny, zamkniętego w sobie samotnika. Ila, podejrzewając, że ktoś obcy zjada przygotowane przez nią posiłki, następnego dnia wkłada do przesyłki nie tylko obiad, ale też liścik. Wkrótce dostaje zaskakującą odpowiedź od nieznajomego. Tak rozpoczyna się pełna subtelnych emocji relacja między dwójką nieznajomych, pragnących nadać życiu odrobinę smaku.

W sekcji Kino Kulinarne, obok wspomnianego Smak curry, widzowie zobaczą Final Recipe Giny Kim (10 sierpnia), Łańcuch pokarmowy w reżyserii Sanjay Rawal (11 sierpnia), Zone Pro Site tajwańskiego reżysera Yu-Hsun Chena (12 sierpnia) i film Charliego Chaplina z 1936 roku Dzisiejsze czasy (13 sierpnia).

Menadżerem kuchni Kina Kulinarnego Festiwalu Transatlantyk będzie Patryk Dziamski, szef kuchni i jeden z wyróżniających się doradców kulinarnych w Polsce. O doznania smakowe festiwalowej publiczności zadbają między innymi urodzona w Algierii Ewa Malika Szyc Juchnowicz, Kuba Korczak, Piotr Markowski oraz team dwóch wspaniałych szefów kuchni – Robert Trzópek i Jacek Fedde.