plakat_drukOtwarty, odważny i glokalny Festiwal Transatlantyk wypłynął z portu by w dniach 08 – 14 sierpnia zacumować w Poznaniu. Największy międzynarodowy festiwal filmowo – muzyczny odbędzie się w tym roku już po raz czwarty. Filarami Festiwalu są Film, Muzyka, Inspiracje oraz Edukacja, które stanowią podstawę dla rozrywki, ale i dla społecznego dialogu. Transatlantyk jest bowiem Festiwalem idei. W tym roku motywem przewodnim Festiwalu będzie hasło Odwaga i światło.

Tegoroczna edycja zaprezentuje aż 15 sekcji filmowych. Znane już publiczności Panorama, Sundance, Oscary 2014, Docs, Eko, Konfrontacje, Transatlantyk dla Dzieci oraz przebojowe Kino Łóżkowe i Mobilne Kino Škody dopełni propozycja dla dojrzałych widzów – Kino Trzeciego Wieku. Wielkie emocje zapowiadają również pozostałe sekcje filmowe: Kino Kulinarne, Retrospektywa, Kino Klasy B i Inne Szaleństwa, Transatlantyk Sport oraz Sezon.

Pełne rozmachu gale otwierające i zamykające Transatlantyk Festival Poznań uświetni udział wybitnych artystów oraz orkiestry. Po raz kolejny odbędą się prestiżowe konkursy kompozytorskie – Transatlantyk Film Music Competition oraz Transatlantyk Instant Composition Contest. Ten ostatni jest widowiskowym i jedynym na świecie konkursem symultanicznej kompozycji i improwizacji synchronicznej do obrazu. Miłośników letniego szaleństwa na pewno zainteresuje Klub Festiwalowy, w którym można bawić się w ramach Silent Disco.

Transatlantyk jest festiwalem idei kulturowych, społecznych i politycznych. Podążając tropem aktualności w ramach Transatlantyk Festival Poznań odbędą się liczne panele dyskusyjne i konfrontacje. Jak co roku, organizatorzy umożliwiają publiczności zgłaszanie własnych tematów. Udział ważnych osobowości ze świata kultury, polityki, biznesu. pozwala odsłonić kulisy działania najważniejszych mechanizmów rządzących światem, w którym żyjemy.

Transatlantyk Festival Poznań wykorzystuje swoją siłę, umożliwiając młodzieży kontakt z wybitnymi postaciami światowego kina. Także w tym roku odbędą się liczne wykłady i spotkania prezentujące najciekawsze trendy filmu i muzyki.

Podczas tegorocznej, czwartej już edycji Festiwalu, przyznana zostanie najważniejsza nagroda Festiwalu Transatlantyk Glocal Hero Award. Wśród dotychczasowych laureatów są Yoko Ono, Elżbieta i Krzysztof Pendereccy oraz Bjørn Lomborg.

 

Powiązane artykuły

Transatlantyk już płynie (13,6,2014)

Charles Chaplin płynie do Poznania (03,7,2014)

Najważniejsze premiery Transatlantyku (09,7,2014)

Transatlantyk kulinarnie (15,7,2014)

Gwiazdy muzyki filmowej przyjadą do Poznania (18,7,2014)

Transatlantyk w trójwymiarze (21,7,2014)

Kino w wygodnym łóżku (24,7,2014)

Festiwal Sundance w Poznaniu (28,7,2014)

Transatlantyk dokumentalnie (29,7,2014)

Bohaterka tegorocznej edycji Festiwalu Transatlantyk (30,7,2014)

Sportowy Transatlantyk w Poznaniu (31,7,2014)

Master Classes i Warsztaty dla młodych filmowców (01,8,2014)

Transatlantyk Festival Poznań edukuje (04,8,2014)

Honorowy Szef Kuchni Kina Kulinarnego (05,8,2014)