Z ogromną przyjemnością zapraszamy na jubileuszową edycję festiwalu Malta, który odbędzie się w dniach 19 – 28 czerwca. Organizatorzy zapowiadają, że tegoroczna – trzydziesta odsłona festiwalu będzie świętem publiczności, wspólnoty obywateli tego wydarzenia.

Z okazji jubileuszu, do Poznania powrócą najważniejsi europejscy twórcy teatralni, którzy stali się dla Malty szczególnie ważni i za każdym razem byli gorąco przyjmowani przez poznańską publiczność. Festiwal wystartuje hucznym pochodem i akrobacjami w centrum miasta, a zakończy się plenerowym koncertem. W programie teatralnym są: bezpłatne spektakle na placu Wolności oraz cykl Poznań na Malcie, czyli przegląd zarówno poznańskich teatrów instytucjonalnych, jak i alternatywnych; premiery, jak i spektakle repertuarowe. Organizatorzy chcą, aby trzydziestka Malty była okazją do świętowania dla wszystkich – z tej okazji planowany jest urodzinowy happening-koncert. Specjalnym wydarzeniem będzie koncert muzyki współczesnej przygotowany przez trzech polskich kompozytorów z okazji urodzin festiwalu – jego premiera odbędzie się w Starej Rzeźni. Muzyka wypełni także wieczory w klubie festiwalowym podczas bezpłatnych koncertów oraz legendarnych już w Poznaniu imprez silent disco. W debatach na placu Wolności wezmą udział socjolożki, filozofowie, pisarki, naukowcy, artystki, politolodzy; praktycy i teoretycy – z różnych pokoleń i o różnych doświadczeniach. W ramach tegorocznego Forum uczestnicy będą rozmawiać o przyszłości: miast, demokracji, człowieka, mediów.

Tygiel, miejskość, łączenie wątków i form, współpraca z lokalnymi środowiskami, miasto jako temat dla sztuki, multidyscyplinarność – to wartości stałe obecne na Malcie i tworzące jej filozofię, najbardziej widoczne w programie Generatora Malta. To społeczno-artystyczna sekcja festiwalu, która swoje centrum ma na placu Wolności, choć jej działalność generuje na cały Poznań. Już po raz dziewiąty zamieni centrum miasta w „tymczasowy dom kultury” na świeżym powietrzu, w którym skupi się wiele festiwalowych działań plenerowych, ponownie powstanie tam także strefa Wolno Dzieciom przygotowana z myślą o najmłodszych widzach. Za aranżację placu Wolności odpowiada Atelier Starzak Strebicki.

Malta oferuje bogactwo form i przedsięwzięć, a także wolność w eksplorowaniu programu – każdy widz podąża tu własnymi ścieżkami. Festiwal co roku tworzy kilkaset wydarzeń w kilkudziesięciu lokalizacjach: spektakle teatralne i taneczne, plenerowe koncerty, wystawy w pustostanach, warsztaty, happeningi na ulicach miasta, spotkania w klubie festiwalowym, pokazy filmowe, silent disco, inspirujące aktywności dla najmłodszych i trochę starszych. Ponad połowa wydarzeń w ramach festiwalu Malta jest bezpłatna.

Trzydziestolecie festiwalu Malta jest wyjątkową okazją do rewizji znaczeń i recyklingu znaków. Każda Malta jest inna i mieści w sobie wiele różnych światów. Identyfikacja wizualna jubileuszowej edycji, tak jak sam festiwal, łączy wiele pomysłów – igra z tym, co znamy, i pokazuje nową twarz. Tegoroczną kreację przygotowuje po raz piąty poznańskie studio Bękarty, Marcin Matuszak i Krzysztof Ignasiak. Zaproponowana przez nich reinterpretacja historii plakatu, typografii i wizerunku festiwalu pokazuje, jak wiele twarzy i znaczeń ma Malta.

W projekcie graficznym zostało umieszczonych wiele łamigłówek estetycznych, motywów wyjętych z archiwalnych plakatów festiwalu, które czujne oko maltańskiego widza na pewno wypatrzy. Znajdziemy tu między innymi fragment maski z plakatu pierwszej edycji Malty z 1991 roku. autorstwa Krzysztofa Dziamskiego i Macieja Koszeli. Z kolei w animacji festiwalowej przygotowanej przez studio Kineza znajdziemy kultowy „sygnał maltański”, czyli utwór napisany przez polskiego kompozytora i reżysera Jerzego Satanowskiego specjalnie na festiwal w 1998 roku.

Poszukiwania persony, pod której skrzydłami będzie się odbywać jubileuszowa edycja festiwalu, zaprowadziły organizatorów do źródeł, do czasów antycznych, kiedy narodził się teatr. Zaintrygowała i zainspirowała ich rzymska bogini, królowa bogów i doradczyni państwa – Juno. Ta boska obrończyni społeczności jest także boginią niebios, płodności i witalności, opiekunką piękna.

Szczegóły programu jubileuszowego Malta Festival będziemy zdradzać już od 19 maja. Wtedy też do sprzedaży trafią pierwsze bilety.