Kończący się rok był niezwykle ważny dla poznańskiej opery – 31 sierpnia minęło sto lat od rozpoczęcia działalności Teatru Wielkiego miasta Poznania. W 1919 na inaugurację wykonano Halkę Stanisława Moniuszki i właśnie tym dziełem Teatr Wielki otworzył bieżący sezon. Inscenizację Pawła Passiniego zaprezentowano także w Operze Narodowej, skąd była transmitowana za pośrednictwem platformy OperaVision. Z wielkim zainteresowaniem spotkało się także koncertowe wykonanie Halki, które zaprezentowano w Filharmonii Berlińskiej.

W roku dwusetnych urodzin Stanisława Moniuszki, patrona teatru, zespół sięgnął także po jego najmniej znaną operę – Parię, której warszawska premiera miała miejsce dokładnie 150 lat temu. Nieszablonowa inscenizacja Grahama Vicka również transmitowana była przez OperaVision. Koncertowe wykonanie tego dzieła zostanie przedstawione 31 stycznia 2020 w Narodowym Forum Muzyki.

W nowym roku czeka nas więcej wydarzeń koncertowych. 11 stycznia z orkiestrą Teatru Wielkiego prowadzoną przez Gabriela Chmurę wystąpi skrzypek Boris Belkin. W programie koncertu znajdą się utwory Jeana Sibeliusa i Johannesa Brahmsa.

Ponownie będziemy mieli zaszczyt pracować z Paulem Esswoodem. Specjalista od twórczości Georga Friedricha Händla tym razem zaproponuje jego oratorium Jepthta. Premierę tego dzieła zaplanowano na 21 marca. Przypomnimy o mniej znanym obliczu Giuseppe Verdiego – 4 kwietnia zapraszamy na wykonanie Messa da Requiem.

Przygotowujemy także dwie premiery baletowe. 21 lutego Don Juan kierownika baletu naszego teatru Roberta Bondary, a 25 kwietnia BER, czyli spektakl złożony z trzech części – za każdą z nich odpowiada inny choreograf. Oprócz Bondary będą to Alexander Ekman, którego twórczość nie była jeszcze w Polsce prezentowana oraz Martynas Rimeikis, który zaprezentuje nowy utwór.

Zwieńczeniem sezonu będzie premiera Manon Lescaut Giacomo Pucciniego w reżyserii Gerarda Jonesa, laureata prestiżowej European Opera Directing Prize. Premiera odbędzie się 8 maja 2020 roku.