Tsigunz Fanfara AvanturaMotywem przewodnim i hasłem tegorocznej edycji Akademii Gitary jest Muzyczna podróż przez Wielkopolskę i Bałkany. Inspiracją do zaplanowania programu festiwalu i wydarzeń mu towarzyszących był Szczyt Bałkanów Zachodnich. To właśnie tam na początku lipca odbył się jeden z dwóch pierwszych koncertów zapowiadających festiwal. Podobnie jak Szczyt Bałkanów Zachodnich jest mostem łączącym kraje tej części Europy, tak Akademia Gitary co roku łączy co najmniej 30 różnych miast i miasteczek Wielkopolski.

Weekend Bałkański jest swoistą zapowiedzią 12. edycji Festiwalu Akademia Gitary. Na przestrzeni trzech dni wystąpią zespoły i artyści tacy jak: Bum Bum ORKeSTAR, Trio Balkan Strings, Duo Starcevic, Agron Peni, 3 mundus, Trio Evocation czy Petrit Çeku. Odbędą się również wydarzenia kulturalne promujące kuchnię bałkańską. Na Starym Rynku świętować będziemy też Festiwal Dobrego Smaku– zaplanowane jest wspólne granie, gotowanie i próbowanie kuchni świata, a w szczególności potraw pochodzących z Bałkanów. Ponadto, będziemy mieli okazję spróbować menu bałkańskiego z majowego Tygodnia Kultury Bałkańskiej, które będzie dostępne w wybranych restauracjach Poznania.

W piątek, 16 sierpnia na Dziedzińcu Szkoły Baletowej wystąpi Petrit Çeku. Koncert rozpocznie się o godzinie 19:00. Godzinę później, na Starym Rynku wystąpi niezwykła orkiestra dęta tworząca niespotykaną fuzję różnorodnych brzmień – Tsigunz Fanfara Avantura. Koncert rozpocznie się o godzinie 20:00. Muzycy formacji Tsigunz Fanfara Avantura. inspirują się muzyką bałkańską, turecką, bliskowschodnią, indyjską, a nawet jazzową. Zespół powstał przez przypadek w 2010 roku, a już rok później towarzyszył Kayah w repertuarze Gorana Bregovića. W 2012 roku grupa stanęła na podium najważniejszego w Polsce festiwalu Polskiego Radia Nowa Tradycja, zaś w 2013 roku muzycy wystąpili na legendarnym festiwalu orkiestr dętych w Guczy w Serbii. Dwa lata temu artyści wydali koncertową płytę Tsigunz Live at Meskalina. 12 września 2018 roku ukazał się ich debiutancki album studyjny Turbo Balkan Groove.

Weekend bałkański zakończy niedzielny koncert w Klubokawiarni Meskalina, podczas którego wystąpi Trio Balkan Strings.