Ethno Port120 artystów, 14 koncertów i 25 wydarzeń towarzyszących, w tym animacje dla dzieci, pokazy filmowe, spotkania, warsztaty, dźwięczna joga na trawie, czy giełda płyt winylowych – już 13 czerwca w przestrzeniach Centrum Kultury Zamek zagości muzyka świata, czyli festiwal Ethno Port. To już 12. edycja tego cieszącego się ogromną popularnością, wydarzenia.

– O fenomenie festiwalu decyduje to, że pokazuje prawdziwy świat oparty na tradycji, a jednocześnie otwarty na spotkanie różnych kultur – mówiła dyrektor CK Zamek, Anna Hryniewiecka podczas wtorkowej konferencji prasowej.

I trudno się z tym nie zgodzić – Ethno Port jest jednym z tych wydarzeń, podczas których zacierają się granice narodowe i etniczne, a tworzy się wspólnota oparta na wzajemnym szacunku. Artyści z całego świata, wspólnie z publicznością zamieniają przestrzeń w centrum miasta w magiczne miejsce wypełnione tolerancją, radością i muzyką.

W tym roku na trzech festiwalowych scenach wystąpią artyści z Indii, Turcji, Algierii, Francji, Stanów Zjednoczonych, Syrii, Wielkiej Brytanii, wysp Belize, Irlandii, Kolumbii i Grecji. Dużą reprezentację, podobnie jak w latach ubiegłych, będzie miała również polska scena world music. Przed publicznością wystąpią takie kapele jak: Kapela Niwińskich, Koło Jana, Kapela Brodów, Odpoczno czy Laboratorium Pieśni. Jak co roku, koncerty odbywać się będą w Sali Wielkiej CK Zamek, na Dziedzińcu Zamkowym oraz na Scenie na Trawie. Przeobrażenie parkingu znajdującego się przed zamkiem cesarskim na duże, przyjazne i ekologiczne miejsce piknikowe jest już tradycją Festiwalu Ethno Port.

Tegoroczny festiwal otworzy koncert zespołu Baul Meets Saz, który reprezentuje kulturę Baulów. Odrzucają oni podziały społeczne, w tym system kastowy. Nie korzystają ze świętych ksiąg i nie bywają w miejscach kultu, a jedyną świątynią jest dla nich ludzkie ciało. Jednocześnie są otwarci na wiele doktryn i praktyk religijnych wywodzących się między innymi z buddyzmu, hinduizmu i islamu. Baulowie, wędrowni mistycy z Bengalu, całą gromadzoną od wieków wiedzę przekazują w pieśniach bāul gān. To one stanowią dla nich niewyczerpalne źródło doświadczenia religijnego i sposób na obcowanie z boskością świata. Główną bohaterką projektu Baul Meets Saz jest Malabika Brahma, śpiewaczka pochodząca ze stolicy Bengalu – Kalkuty. Z niezwykłą wrażliwością potrafi ona wydobyć drzemiące w bāul gān piękno i podzielić się nim ze słuchaczami. Towarzyszy jej współczesny trubadur, muzyczny eksplorator tradycji wędrownych muzyków i doświadczony mistrz tureckiej lutni saz, Emre Gültekin. Niecodziennemu duetowi akompaniuje na duggi znakomity bengalski perkusjonista, Sanjay Khyapa.

Fascynującą różnorodność w podejściu do własnej tradycji znajdziemy zarówno podczas koncertów muzyki z krajów arabskich, jak i występów przedstawicieli polskiej sceny folkowej. Bogactwo wspólnego, jedynego świata jakim dysponujmy, uświadomią nam także afrokaraibskie rytmy z Kolumbii, greckie melodie wykonane w bardziej współczesnym stylu, czy irlandzkie pieśni. Warto zwrócić uwagę, że podczas tegorocznej edycji wśród prezentowanych artystów dominować będą kobiety.

Silną reprezentację będą miały również, nieprezentowane wcześniej nurty muzyki religijnej. Po raz pierwszy podczas Ethno Portu pojawi się muzyka gospel, którą zaprezentuje zespół The Como Mamas ze Stanów Zjednoczonych. Ciekawie zapowiada się również występ Nooran Sisters z Indii, których muzyka jest głęboko zakorzeniona w islamskim sufizmie.

Ważną cechą festiwalu jest również jego rodzinny, wielopokoleniowy charakter. Specjalnie dla najmłodszych uczestników przygotowywane są wydarzenia – warsztaty, spektakle, słuchanie baśni odbywające się w ramach Małego ethno.

Pełny program festiwalu Ethno Port jest dostępny tutaj