celinskamM17 maja o godzinie 19:00 w Centrum Kultury w Przeźmierowie wystąpi Stanisława Celińska, która zaprezentuje swój najnowszy album zatytułowany Malinowa… Stanisława Celińska kontynuuje docenioną już przez publiczność rolę doskonałej pieśniarki, która wie jak przyciągnąć słuchacza.

Malinowa… składa się z 14 premierowych utworów. W warstwie tekstowej jest to materiał stanowiący w większości autorskie teksty Stanisławy Celińskiej oraz trzy piosenki napisane przez Dorotę Czupkiewicz. Za muzykę, aranżacje i produkcję – podobnie jak przy poprzednich płytach – odpowiedzialny jest Maciej Muraszko, który tym razem  wzbogacił ją o nowe brzmienia. Niespodzianką jest utwór Ja-tu, Ty-tam zaśpiewany  w duecie z Piotrem Fronczewskiego oraz  gościnny udział akordeonisty Marcina Wyrostka.

Stanisława Celińska Akademię Teatralną w Warszawie ukończyła w 1969 roku pod kierunkiem Ryszardy Hanin. Przez lata kariery związana była niemal wyłącznie z warszawskimi teatrami: Współczesnym, Na Woli, Ateneum, Nowym, Dramatycznym, Studio, Kwadrat i Współczesnym. W filmie debiutowała u boku Daniela Olbrychskiego w Krajobrazie po bitwie Andrzeja Wajdy. Rola młodej Żydówki Niny, której rodzina została wymordowana w czasie wojny, o mały włos nie przyniosła jej nagrody aktorskiej na MFF w Cannes. W dekadzie lat 70-tych była jedną z największych i najpiękniejszych gwiazd polskiego kina. Grała w filmach Krzysztofa Zanussiego, Stanisława Barei, Jerzego Antczaka, Janusza Majewskiego, Andrzeja Kostenki, Wojciecha Marczewskiego, Piotra Szulkina, Barbary Sass, Andrzeja Barańskiego, Kazimierza Kutza. Za tragikomiczną rolę Izy Gęsiareczki, jednej z byłych ukochanych głównego bohatera w Spisie cudzołożnic Jerzego Stuhra, otrzymała nagrodę na FPFF w Gdyni. Statuetkę Polskiej Nagrody Filmowej, jak również nagrodę na FF w Szanghaju otrzymała w 2001 roku za rolę w komedii Pieniądze to nie wszystko Juliusza Machulskiego.

Aktorka słynie także ze znakomitych ról teatralnych. Poza występami u Erwina Axera i Krzysztofa Warlikowskiego, jedną z najważniejszych, scenicznych kreacji była rola w monodramie według Księgi Hioba w reżyserii Bohdana Cybulskiego, zatytułowanym De Profundis. W 1986 roku została odznaczona Srebrnym Krzyżem Zasługi, w 1995 roku – uhonorowano ją Nagrodą „Prometeusza” za ogół twórczości estradowej, w 2001 – nagrodą Teatru Polskiego Radia „Wielki Splendor” za kreacje radiowe, a w 2002 otrzymała statuetkę Feliksa Warszawskiego oraz Nagrodę im. Aleksandra Zelwerowicza za rolę w Oczyszczonych Sarah Kane w reżyserii Krzysztofa Warlikowskiego.

Podczas 53 KFPP w Opolu w 2016 roku otrzymała – po raz pierwszy w historii festiwalu – nagrodę Narodowego Centrum Piosenki Polskiej oraz uhonorowana została Złotym Mikrofonem. Stanisława Celińska wie, jak przyciągnąć słuchacza i na czas koncertu wprowadzić w kameralny nastrój.