Biały krukBiały kruk

Gatunek: biograficzny

Produkcja: Wielka Brytania

Reżyseria: Ralph Fiennes

Scenariusz: David Hare

Obsada: Oleg Ivenko, Ralph Fiennes, Louis Hofmann…

Zaledwie 22-letni mężczyzna, ubrany w ciemny garnitur i beret, siedzi w samolocie lecącym z Sankt Petersburga do Paryża. Jest 1961 rok, Rudolf Nuriejew nie jest jeszcze sławnym idolem, ikoną, póki co, jest członkiem Kirov Ballet Company, młodym mężczyzną, który po raz pierwszy w życiu opuszcza Rosję. Paryskie życie oszałamia go, zatapia się w kulturze, sztuce, muzyce i wszystkim, co ma do zaoferowania to niezwykłe, nigdy niegasnące miasto. Dlatego z tym większą uwagą przyglądają mu się oficerowie KGB, nieufnie patrzący na rodzącą się między Nuriejewem i paryżanką Clarą Saint przyjaźń. Kiedy więc młody artysta otrzymuje szokujący rozkaz, decyduje się na krok w nieznane. Krok, który narazi go i jego rodzinę na wielkie niebezpieczeństwo.

DumboDumbo

Gatunek: familijny

Produkcja: USA

Reżyseria: Tim Burton

Scenariusz: Ehren Kruger

Obsada: Colin Farrell, Michael Keaton, Danny DeVito…

Były żołnierz Holt zostaje opiekunem cyrkowego słonia. Z biegiem czasu jego dzieci odkrywają niesamowite zdolności Dumbo.

Free solo: ekstremalna wspinaczka

Gatunek: dokumentalny

Produkcja: USA

Reżyseria: Jimmy Chin, Elizabeth Chai Vasarhelyi

Scenariusz:

Obsada: Alex Honnold, Tommy Caldwell, Jimmy Chin…

Alex Honnold jako pierwszy człowiek na świecie podejmuje próbę samotnej wspinaczki, bez żadnych zabezpieczeń na ścianę El Capitan w Parku Narodowym Yosemite.

Lomoi życie blogeraLomo: życie blogera

Gatunek: dramat

Produkcja: Niemcy

Reżyseria: Julia Langhof

Scenariusz: Julia Langhof / Thomas Gerhold

Obsada: Jonas Dassler, Lucie Hollmann, Karl Alexander Seidel…

Bliźniaki, Karl i Ann kończą szkołę średnią. Ich bogaci rodzice chcą, żeby dzieci odniosły w życiu sukces. Ambitna dziewczyna wie, czego chce od życia, jej brat ciągle szuka. 17-latek prowadzi bloga, gdzie wrzuca zdjęcia i filmy, kreując wyimaginowany świat. Obserwują go tysiące fanów, którzy do końca nie wiedzą, co jest prawdą, a co kreacją. Kiedy Karla rzuca dziewczyna, chłopak zwraca się do wiernych wielbicieli. Oddaje im pełną kontrolę nad wszystkim, co od tej pory zrobi. Pozwoli decydować o każdym aspekcie swojego życia. A nawet o śmierci.

Miłość i miłosierdzieMiłość i miłosierdzie

Gatunek: religijny / fabularyzowany dokument

Produkcja: Polska

Reżyseria: Michał Kondrat

Scenariusz: Michał Kondrat

Obsada: Kamila Kamińska, Maciej Małysa, Janusz Chabior…

Spokojne i przepełnione wiarą życie siostry Faustyny Kowalskiej zmienia się pewnego dnia nieodwracalnie. Oczom zakonnicy ukazuje się bowiem Jezus Chrystus, który zleca jej misję głoszenia prawdy o Jego Miłosierdziu i przygotowania świata na jego ostateczne przyjście. Zadanie to wydaje się niemożliwe do zrealizowania, ale siostra Faustyna zrobi wszystko, aby je wypełnić. Na światło dzienne wychodzą kolejne dowody na to, że zakonnica naprawdę widywała Jezusa. Po przeprowadzeniu badań naukowych, okazuje się, że podobizna Chrystusa widoczna na obrazie namalowanym według jej wskazówek jest identyczna z rysami twarzy i sylwetką uwiecznionymi na całunie turyńskim.

Ogród rodziny. DezerterOgród rodzinny. Dezerter

Gatunek: dramat

Produkcja: Czechy

Reżyseria: Jan Hřebejk

Scenariusz: Petr Jarchovský

Obsada: Jiří Macháček, Gabriela Míčová, Klára Melíšková…

Czechosłowacja, Praga, rok 1947. Ocalony z obozu Otto wraca do żony i syna. Otwiera na nowo swój rodzinny interes: salon fryzjerski „Valentino”. Sielanka nie trwa jednak długo. Władza ludowa ingeruje coraz bardziej w życie społeczne. Szeregowy pracownik salonu, młody komunista, postanawia odebrać Ottonowi jego salon. Następuje zamiana miejsc zgodna z obowiązującą walką klas. Otto, jego żona i jej siostry stają się pracownikami. Karlík, 8-letni syn Ottona, postanawia wymierzyć sprawiedliwość.

Przedszkolanka

Gatunek: dramat

Produkcja: USA

Reżyseria: Sara Colangelo

Scenariusz: Sara Colangelo

Obsada: Maggie Gyllenhaal, Gael García Bernal, Ato Blankson-Wood…

Kiedy Lisa przypadkiem odkrywa geniusz poetycki swojego pięcioletniego ucznia, postanawia wziąć sprawy w swoje ręce i zrobić wszystko, aby nie został zmarnowany.

W domu innegoW domu innego

Gatunek: melodramat

Produkcja: USA / Wielka Brytania

Reżyseria: James Kent

Scenariusz: Joe Shrapnel / Anna Waterhouse / Rhidian Brook

Obsada: Keira Knightley, Alexander Skarsgård, Jason Clarke…

Powojenne Niemcy, rok 1946. Rachael przybywa do zrujnowanego Hamburga w środku mroźnej zimy, by dołączyć do swego męża, Lewisa, brytyjskiego pułkownika, któremu powierzono zadanie odbudowania miasta.

WilkołakWilkołak

Gatunek: dramat

Produkcja: Holandia / Niemcy / Polska

Reżyseria: Adrian Panek

Scenariusz: Adrian Panek

Obsada: Kamil Polnisiak, Nicolas Przygoda, Sonia Mietielica…

Akcja filmu rozgrywa się latem 1945 roku. Dla ośmiorga dzieci, wyzwolonych z obozu Gross-Rosen, zostaje utworzony prowizoryczny sierociniec w opuszczonym pałacu wśród lasów. Ich opiekunką staje się dwudziestoletnia Hanka, również była więźniarka. Po okropieństwach obozu bohaterowie powoli odzyskują resztki straconego dzieciństwa, jednak koszmar szybko do nich powraca. W okolicznych lasach krążą obozowe wilczury. Wypuszczone przez esesmanów przed wyzwoleniem Gross-Rosen, wygłodzone i zdziczałe zwierzęta osaczają pałac w poszukiwaniu pożywienia. W przerażonych dzieciach uruchamia się obozowy instynkt przetrwania.