okładkaBaśnie Braci Grimm są jednymi z najpopularniejszych bajek na świecie. Któż bowiem nie zna historii o Kopciuszku, Czerwonym Kapturku, dzielnym Krawczyku czy też wilku i siedmiu koźlątkach? Zebrane na podstawie legend i ustnych przekazów przez dwóch niemieckich braci Jakuba i Wilhelma, po raz pierwszy zostały wydane w latach 1812 – 1815. Pierwsze pełne wydanie ukazało się w roku 1857.

Przepełnione grozą i okrucieństwem bajki zawsze kończyły się zwycięstwem dobra nad złem, co stanowiło wyznacznik moralności. Legendy i podania zebrane przez braci Grimm zdobyły popularność na całym świecie i zostały przetłumaczone na wiele języków. Obok bajek Charlesa Perraulta i baśni Hansa Christiana Andersena stworzyły kanon dziecięcych opowieści. Wielokrotnie ekranizowane i adaptowane na sceny teatralne stały się baśniową klasyką. I mimo upływającego czasu wciąż cieszą się uznaniem i nierosnącym zainteresowaniem ze strony czytelników w każdym wieku. Świadczą o tym kolejne wydania.

Nakładem Wydawnictwa Nasza Księgarnia ukazało się kolejne wydanie Baśni Braci Grimm, w którym zebrano te najbardziej znane i lubiane w klasycznym tłumaczeniu Marcelego Tarnowskiego. Są wśród nich Kopciuszek, Stoliczku, nakryj się, Czerwony Kapturek, Paluszek, Tańczące krasnoludki, Pani Zima, Śnieżka, Mądra wieśniaczka i Sezamowa góra.

To, co wyróżnia to wydanie od pozostałych dostępnych na polskim rynku, to piękne ilustracje Bartka Drejewicza.

Jak mówi o swojej pracy młody artysta, który od wczesnego dzieciństwa wiedział, że w przyszłości chce zdobić książki kolorowymi obrazkami – jest ona spełnieniem jego marzeń. Ludzie powinni robić to, co sobie wymarzyli. To bardzo miłe uczucie. Najpierw człowiek poświęca swój czas i starania, żeby zilustrować książkę, podzielić się tak naprawdę tym, co sam zobaczył, poczuł. A później dostaje świeżutką, pachnącą drukiem książkę i wie, że wiele osób, które odwiedzą księgarnię lub bibliotekę, będzie mogło obejrzeć jego rysunki. Może nawet je polubić i uznać, że widzi tę historię podobnie.

Obrazki Bartka, które można zobaczyć w najnowszym wydaniu Baśni Braci Grimm zachwycają równie mocno, co treść bajek, którą zdobią. Doskonale oddają klimat i nastrój czytanych opowieści. Obrazują również bohaterów, ich emocje, uczucia – zarówno te złe, jak i te dobre. Idealnie komponują się z treścią, stanowiąc doskonałe odzwierciedlenie poszczególnych baśni. Momentami są trochę okrutne, czasem pełne grozy, po to, by na końcu przeistoczyć się w radosne i pełne ciepła wyobrażenia pozytywnych bohaterów opowieści.

Wydane przez Naszą księgarnią Baśnie Braci Grimm zachwycają formą i bogactwem kolorów – zarówno tych, które płyną z treści poszczególnych legend, jak i z kolorowych ilustracji. I ponownie jak bywało wcześniej, zachwycą czytelnika w każdym wieku.