Grzegorz Turnau - Bedford SchoolSentymentalna podróż do czasów dzieciństwa, do doskonale znanych dźwięków i idoli sprzed lat – na początku listopada 2018 roku swoją premierę miał nowy album Grzegorza Turnaua, Bedford School. To pierwszy w dorobku artysty krążek w całości nagrany w języku angielskim.

Bedford School to wybór aż osiemnastu piosenek, które już od wczesnego dzieciństwa towarzyszyły Grzegorzowi w jego mniej lub bardziej muzycznej drodze i, które – jak sam twierdzi – ukształtowały go jako artystę. Są tu utwory z repertuaru Billy Joela, Eltona Johna, Stinga, Paula McCartneya czy zespołu The Beatles, zagrane i zaśpiewane w aranżacjach Grzegorza. Całość otwiera autorski utwór zatytułowany po prostu Bedford School.

To właśnie tam rozpoczęła się miłość do muzyki i… fortepianu, który od lat towarzyszy artyście podczas koncertów. Początkowo były to samodzielne poszukiwania akordów ulubionych piosenek napisanych przez duet Lennon – McCartney, później, wraz z rozwojem zainteresowania tym instrumentem, stał się  on znakiem rozpoznawczym krakowskiego wokalisty, pianisty, kompozytora i aranżera – obecny na niemal wszystkich albumach. Również na tym ostatnim, będącym osobistą podróżą do piosenek ważnych, tworzących muzyczną drogę artysty.

Grzegorz Turnau zaprasza słuchaczy do swojego muzycznego świata, w którym królują spokojne ballady zagrane z towarzyszeniem pianina, tworzące bardzo intymną, a zarazem magiczną atmosferę. Pozornie znane utwory otrzymują zupełnie nowe życie, stając się autorskimi interpretacjami, niepozbawionymi duszy samego Grzegorza Turnaua.

Do współpracy przy albumie, artysta zaprosił zespół Shannon z jego wyjątkowo charyzmatyczną i obdarzoną anielskim głosem, Marią Rumińską. Obecność celtyckiego zespołu, z bogatym folkowym instrumentarium wnosi do spokojnych ballad odrobinę dynamizmu, a zarazem wirtuozerii.  W połączeniu z muzykami na stałe współpracującymi z Grzegorzem, słuchacz otrzymuje album bogaty w różnorodne dźwięki, a dobrze znane utwory zyskują całkiem nowe, w pełni autorskie oblicze.