ZDJĘCIE 94 lutego o godzinie 20:00 na Scenie Nowej Teatru Nowego w Poznaniu odbędzie się wyjątkowe wydarzenie, podczas którego widzowie będą mogli dostąpić wtajemniczenia w najintymniejszy moment teatralnej twórczości, poznając zarazem jedną z najciekawszych metod pracy nad przedstawieniem: aktorskie popisy improwizacyjne. To jedyna taka okazja, by na własne oczy zobaczyć, jak rodzi się spektakl. Bez prób. Bez cenzury. I bez znieczulenia.

Improwizacje to cykl ekskluzywnych spotkań oko w oko z prawdziwym żywiołem teatru, z udziałem najzdolniejszych artystów z całej Polski – tych znanych i tych, którzy dopiero będą znani – gotowych zdradzić publiczności sekrety swojego talentu i warsztatu.

To również znakomita okazja, by od kuchni zapoznać się z jedną z najciekawszych metod pracy nad spektaklem pod okiem jednej z najlepszych współczesnych polskich reżyserek: Agaty Dudy-Gracz, która z sukcesami przeprowadziła ten teatralny eksperyment w Krakowie i we Wrocławiu, zaś serca poznańskiej publiczności podbiła kilka lat temu spektaklem Będzie Pani zadowolona, czyli rzecz o ostatnim weselu we wsi Kamyk.

A wszystko zacznie się jak w najlepszych zagadkach kryminalnych: od listu, czy też – kilku listów. Aktorzy zaproszeni do udziału w improwizacji na kilkanaście minut przed wejściem na scenę dostaną koperty, a w nich – wskazówki dotyczące tego, co mają odegrać na scenie – kilka zdań, kilka słów, może tylko kilka symboli? Co z tego wyniknie? To zależy już tylko od nich. I od publiczności, bo przecież nie da się improwizować i odkrywać tajemnic teatru bez udziału widzów.

[fot. archiwum Agaty Dudy-Gracz]