Asymilacja_zdjecia_z_prob fot. Wiktor Napierała(1)W piątek, 21 września na deskach Teatru Nowego premierowo zostanie wystawiony spektakl Asymilacja, w reżyserii Piotra Kruszczyńskiego. Spektakl jest realizowany w ramach obchodów 100. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego.

Sto lat temu… Tak mogłaby się zaczynać bajka. Bywa jednak, że życie pisze ciekawsze scenariusze. W stulecie Powstania Wielkopolskiego Teatr Nowy w Poznaniu zaprasza na opowieść inspirowaną wydarzeniami historycznymi, na które spróbujemy spojrzeć w kontekście spraw nam współczesnych. Czy wielkopolski zryw był praktyczny, czy może romantyczny? Jaki wpływ na jego sukces miał, przyswajany tutaj przez dekady i wciąż wibrujący w krwioobiegu poznaniaków, typowo pruski „Ordnung”? A może nasz germański spadek obejmuje więcej niż tylko racjonalizm w podejściu do życia i dlatego wciąż bliżej nam do Berlina niż do Warszawy? I co wspólnego mają z tym wszystkim… ziemniaki?

W spektaklu występują: Anna Langner, Bartosz Buława, Łukasz Chrzuszcz, Michał Kocurek, Aleksander Machalica, Jan Romanowski, Łukasz Schmidt oraz gościnnie Marta Herman i Dawid Ptak.

Premierowy spektakl rozpocznie się o godzinie 19:00. Asymilacja zostanie wystawiona również 22, 28, 29, 30 i 31 grudnia.

[fot. Wiktor Napierała]