EPP2014_logo_mini Cztery dni, trzy sceny i aż piętnastu artystów z całego świata – tak brzmi najkrótsza, a zarazem najpełniejsza zapowiedź 7. edycji Festiwalu Ethno Port, która wystartuje już 12 czerwca.

Festiwal ukaże mozaikę muzycznych tradycji. Usłyszymy artystów z Finlandii, Rumunii, Indii, Korei, Węgier, Konga, Turcji, Stanów Zjednoczonych, Jamajki, Brazylii i Iranu. Codziennie wystąpi także przedstawiciel polskiej sceny muzycznej.

Już pierwszego dnia o godzinie 22 na Dziedzińcu Zamkowym odbędzie się potańcówka z Domem Tańca Poznań, wokół którego skupiają się muzycy eksplorujący najciekawsze i najbardziej archaiczne formy tańca i muzyki tradycyjnej, instrumentów i praktyk wykonawczych. Podstawowy nurt działalności związany jest z tańcem korowodowym – najbardziej archaiczną formą celebracji obrzędu spotkania. Drugim biegunem praktyk poznańskiego Domu Tańca są polskie tańce ludowe: dostojny kujawiak, mazurek, posuwista polka, starodawne kontro, mistyczny oberek. Podczas spotkań ze szczególną uwagą prezentowane są zanikające instrumenty, takie jak dudy, cymbały, harmonia, basy, lira korbowa. Twórcą idei oraz motorem Poznańskiego Domu Tańca jest Jacek Hałas – akordeonista, lirnik, śpiewak, współzałożyciel i uczestnik wielu zespołów artystycznych.

 

W piątek, 13 czerwca na festiwalowej scenie pojawią się Karolina Cicha i Bart Pałyga – dwoje znakomitych multiinstrumentalistów. Projekt Wieloma językami, który stworzyli cieszy się rosnącym uznaniem zarówno w kraju, jak i za granicą. Wspólne koncerty obojga artystów to połączenie pięknej muzyki, wspaniałych, choć czasem zapomnianych już poetyckich tekstów i wyjątkowych osobowości scenicznych. Wieloma językami przypomina, redefiniuje i ożywia kulturę dawnego Podlasia, na którym współegzystowało wiele różnych grup etnicznych i języków, tworząc unikalną, bogatą kulturę. Kompozycje Cichej i Pałygi łączą brzmienie archaicznych instrumentów i nowoczesnych środków muzycznych, a utwory śpiewane są w dziewięciu różnych językach. Podczas koncertu usłyszymy piosenki po ukraińsku, litewsku, rosyjsku, romsku, białorusku, w jidysz, po polsku, tatarsku i w esperanto, a obok nowoczesnych samplerów i looperów zabrzmią etniczne instrumenty jak chociażby morinhuur, dotar, drumla, duduk, akordeon, fujarka czy mandola).

Koncert duetu odbędzie się w Sali Wielkiej CK Zamek w Poznaniu o godzinie 18:00.

Muzyka Transkapeli to spotkanie dwóch światów. Pierwszy to pełen symboli, starych wierzeń i niezwykłej muzyki świat Karpat. Drugi to współczesność i osadzona w niej wyobraźnia muzyków, która decyduje o kształcie komponowanych przez grupę utworów. Twórczość członków zespołu bazuje na bogactwie kulturowym Transkarpatii – jej rumuńskich, ruskich, węgierskich, romskich, żydowskich i polskich korzeniach. Muzycy zagrają i zaśpiewają w sobotę o godzinie 16:00 w Sali Wielkiej CK Zamek w Poznaniu.

Ostatnim polskim artystą, która zaprezentuje się festiwalowej publiczności będzie kapela Trebunie Tutki, która wystąpi z niecodziennym gościem. Obok polskich muzyków pojawi się grupa Twinkle Brothers ze słonecznej Jamajki. Oba zespoły połączył wspólny projekt Songs of Glory/ Pieśni chwały. Album dokumentuje nie tylko kolejne, twórcze spotkanie muzyków wywodzących się z odległych stron świata, lecz jest również, propozycją dla tych, którzy Szukają, Pamiętają, chcą i potrafią Kochać. Choć nowe nuty brzmią tanecznie i lekko, a radość wspólnego muzykowania słychać w każdym takcie, chodzi o godność, tożsamość, prawo do bycia sobą, do własnej tradycji, przekonań i swojej drogi do Boga.

Koncert Trebunie Tutki i Twinkle Brothers już w niedzielę, 15 czerwca na parkingu przed Zamkiem.

 

Powiązane artykuły

1. Ethno Port 2014 (12,4,2014)

2. Dhafer Youssef na inauguracji Festiwalu Ethno Port (16,4,2014)

3. Program Festiwalu Ethno Port 2014 (06,5,2014)