Nostalgia Festival 2018Tytuł cyklu czterech modlitw awangardowego, gruzińskiego kompozytora Gii Kanczeleg  „Życie bez Bożego Narodzenia / Life without Christmas” będzie motywem przewodnim rozpoczynającego się 23 listopada festiwalu Nostalgia.

Festiwal otworzy występ pianisty i kompozytora Piotra Orzechowskiego Pianohooligan, który po raz pierwszy wykona jednego wieczoru wszystkie utwory z płyty 24 Preludes and Improvisations.

Jak podkreśla Michał Merczyński, dyrektor Nostalgia Festival Poznań, w tegorocznym programie muzyka wybitnych twórców i wykonawców łączy się ze spotkaniami, czytaniem Biblii, premierą płyty i wspólnym jedzeniem.

– Tak, tytuł festiwalu „Życie bez Bożego Narodzenia” jest przewrotny, ale nie nawołuje do tego, żeby Bożego Narodzenia nie było. Tak jak tytuł cyklu modlitw Kanczelego oddaje pewien stan ducha – mówi Michał Merczyński.

Głównym punktem programu Festiwalu Nostalgia będzie zaplanowane na 24 listopada wykonanie cyklu czterech modlitw Gii Kanczelego Życie bez Bożego Narodzenia / Life without Christmas. Utwory wykona Orkiestra Collegium F pod batutą Marcina Sompolińskiego. Gruziński kompozytor podzielił cykl na cztery części zgodnie z porami dnia: Morning Prayers, Midday Prayers, Evening Prayers i Midnight Prayers.

– W odniesieniu do nazwy cyklu nie chciałbym, aby Boże Narodzenie było interpretowane dosłownie jako narodzenie Chrystusa. Chciałbym, żeby było raczej odbierane jako oczekiwanie na zmiany, oczekiwanie radości, jako czekanie na święto, którego jeszcze nie było. Świetnie rozumiem, że religia i wiara to wielkie błogosławieństwo. Jednocześnie wiem doskonale, że kiedy tylko pojawiają się w niej elementy fundamentalizmu, staje się wielkim złem – mówi o Gia Kanczeli.

Po raz pierwszy w Polsce poszczególne utwory cyklu wykonane zostaną jako całość w porach dnia, do których artysta je przypisał. Cały koncert potrwa od godziny 8:00 do północy.  W programie koncertu, w przerwach między kolejnymi utworami odbędą się spotkania: z jezuitą o. Wacławem Oszajcą i dominikaninem o. Tomaszem Dostatnim, czytanie Biblii Audio pomysłu Krzysztofa Czeczota przez Jerzego Trelę i Miłogosta Reczką oraz pokazy filmów: dokumentalnego o Kanczelim, autorstwa Mariusza Grzegorzka i The Emigrants, syryjskiego reżysera Mohamada Abdulaziza.

W niedzielę, 25 listopada odbędzie się koncert kompozytora, pianisty i improwizatora Marcina Maseckiego oraz śpiewaczki operowej Barbary Kingi Majewskiej, którzy wykonają autorską interpretację polskich i europejskich kolęd w języku arabskim. Koncert będzie premierą płyty pod tytułem Taratil ‚id al-milad.

– Utwory, które usłyszymy na tegorocznej Nostalgii łączy to, że w formie i treści przekraczają granice i bariery kulturowe. Niosą ze sobą przesłanie tolerancji. Ponadto wszyscy artyści są związani od lat z naszym festiwalem – wyjaśnia Michał Merczyński.

Tegoroczną edycję Festiwalu zakończy niedzielne śpiewanie. O godzinie 21:00 w Fundacji Malta przypomnimy popularną Café-chantant, gdzie przy akompaniamencie fortepianu zaprezentujemy najpiękniejsze polskie piosenki. Za oprawę muzyczną i wybór tekstów odpowiedzialni są artyści festiwalu. W zeszłym roku Paweł Mykietyn wraz z Mariuszem Wilczyńskim śpiewali m.in. „Jednego serca” Czesława Niemena.

W trakcie festiwalu odbędą się także warsztaty „Krytyka w praktyce” z Fundacją Meakultura. Warsztaty są przeznaczone przede wszystkim dla studentów kierunków muzycznych i humanistycznych, ich efektem będą recenzję festiwalowych wydarzeń opublikowane w czasopiśmie Meakultura.pl.

Wstęp na wszystkie wydarzenia festiwalu jest bezpłatny.