Wilki - 26.2626/26, czyli najnowszy album zespołu Wilki to kompilacja największych przebojów, a zarazem muzyczny prezent dla fanów. Płyta, wydana w maju 2018 roku, podsumowuje dotychczasowy dorobek zespołu.

Zespół założony przez Roberta Gawlińskiego debiutował albumem Wilki wydanym w 1992 roku. Krążek promowały aż trzy single: Son of the blue sky zadedykowany zmarłemu przedwcześnie basiście Adamowi Żwirskiemu oraz Aborygen i Elli Lama Sabachtani. Do 1995 roku, kiedy to muzycy podjęli decyzję o zawieszeniu działalności zespołu, Wilki wydały jeszcze dwa albumy: Przedmieścia z kultowym utworem, wręcz hymnem pokolenia młodych buntowników Moja baby oraz koncertowy Acousticus Rockus, który zawierał cover Sen o Warszawie z repertuaru Czesława Niemena.

Zespół ponownie wystąpił na scenie w roku 2001 roku, a już rok później cała Polska śpiewała wielki przebój zatytułowany Baśka. To był powrót na najwyższe szczyty list przebojów, a Wilki ponownie stały się ulubieńcem publiczności. Kolejne albumy przyniosły równie popularne przeboje – Urke, Here I Am, Słońce pokonał cień, czy Love Story, które przez wiele tygodni nie schodziły z list przebojów.

Rok 2012 przyniósł kolejne muzyczne wydawnictwo, czyli album Światło i mrok, który promowały utwory Czystego serca i Świat to fajne miejsce. Do chwili obecnej Wilki wydały dziewięć albumów studyjnych, ostatni z nich zatytułowany 26/26 miał swoją premierę 11 maja 2018 roku.

26/26 to kompilacja największych przebojów zespołu, od metafizycznego Elli Lama Sabachtani, przez popową Baśkę aż po delikatnie szamańskie Świat to fajne miejsce. To dwadzieścia sześć utworów z tekstami Roberta Gawlińskiego – niezwykle prawdziwymi, pełnymi ukrytych znaczeń i symboli,  a także silnie nawiązujących do jedności człowieka z otaczającą przyrodą, tak światem zwierząt, jak i roślin. Na płycie pojawia się również Sen o Warszawie śpiewany niegdyś przez Czesława Niemena, a także dwa utwory, do których tekst napisała żona Roberta, Monika Gawlińska. Jest także premierowy utwór – Na krawędzi życia, który wydaje się być podsumowaniem nie tylko muzycznej drogi zespołu, ale także prywatną, bardzo intymną spowiedzią Roberta Gawlińskiego.

Nowy krążek Wilków to muzyczny prezent dla wszystkich fanów zespołu, ale także obowiązkowa pozycja dla miłośników dobrego, rockowego grania. Można słuchać, śpiewać, tańczyć, a przede wszystkim można doskonale prześledzić historię dwóch pokoleń muzycznych buntowników, którzy wychowywali się i dorastali z muzyką Wilków w tle.