swf2018_kv_final_NETShort Waves Festival, który wystartuje w Poznaniu już jutro to międzynarodowy festiwal filmów krótkometrażowych, który odbędzie się w Poznaniu już po raz 10. Sześć marcowych dni to prawdziwe święto krótkiego kina, polegające nie tylko na wspólnym oglądaniu filmów, ale także na żywym kontakcie z kulturą filmową w formie spotkań, dyskusji, czy wydarzeń spod znaku event cinema. Ponad 70 wydarzeń, prawie 300 filmów i kilkudziesięciu gości z całego świata – nie bez powodu festiwal bywa określany mianem najbardziej treściwego festiwalu krótkiego kina.

W tegorocznym Konkursie Międzynarodowym znalazły się zróżnicowane gatunkowo filmy z 21 krajów, a z kolei w Konkursie Polskim zaprezentowane zostanie wszystko to, co najlepsze w rodzimym krótkim metrażu.  Dances With Camera to filmy nie tylko o tańcu, ale też o ruchu i fizycznym byciu człowieka w świecie, z kolei konkurs Urban View zawiera filmy dotyczące architektury, urbanistyki i designu. Best Of Ten to konkurs kuratorski. Na finałową dziesiątkę składają się propozycje programerów i dyrektorów najważniejszych europejskich festiwali filmowych.

Festiwal otworzy audiowizualne widowisko All-In, którego nazwa nawiązuje do tegorocznego motto festiwalu: IN OR OUT. Podczas jubileuszowej edycji festiwalu organizatorzy stawiają pytanie o wspólnotę i ostrość widzenia globalnej sytuacji. Uczestnicy będą zastanawiać się, co oznacza bycie “w lub poza” współczesnymi wspólnotami: lokalnymi, narodowymi, wirtualnymi. Te zagadnienia zilustruje tegoroczny fokus geograficzno – tematyczny poświęcony kinematografii Wielkiej Brytanii, przygotowany we współpracy z wiodącymi festiwalami krótkiego kina z Wysp Brytyjskich oraz British Council.

Festiwal to także wydarzenia specjalne –  niezapomnianych wrażeń dostarczy z pewnością A Wall is a Screen, czyli polska premiera projektu łączącego spacer ulicami miasta z elementami kina plenerowego, zamieniającego ściany budynków centrum Poznania w kinowe ekrany. Kino Forma | Off The Beaten Track to realizacja site-specific w przestrzeni klubu Farby, pokaz filmowy wzbogacony o elementy scenograficzne i performatywne; projekt transmedialny, wykraczający poza granice tradycyjnego odbioru filmu.

Innym wydarzeniem spod znaku event cinema będą filmowe domówki w ciemno, czyli Random Home Cinema. Kameralne pokazy filmowe w mieszkaniach poznaniaków od lat cieszą się niesłabnącą popularnością, a ich repertuar oraz adres pozostają tajemnicą do ostatnich minut.

10. edycja festiwalu to także bogaty program pokazów pozakonkursowych. Można będzie w nim znaleźć filmy nominowane do Oscara® czy Europejskiej Nagrody Filmowej. Ta sekcja zawiera także pokazy tematyczne jak Girl Power, Stary Człowiek i może czy pokazy filmów dla dzieci z  berlińskiego festiwalu Kuki. W ramach Short Waves Festival odbędą się także prezentacje gatunkowe: Comedy Shorts czy Hot Shorts. W programie znalazł się też jubileuszowy zestaw krótkich metraży skompilowany specjalnie na 10-lecie współpracy ze Studiem Munka czy pokaz polskiego filmu tańca – Dances with Camera: Polish Moves.